Kapliczka koło Sicin

Historia jest nauczycielką życia - dlatego trzeba ją poznawać i pielęgnować, aby w dalszych dziejach uniknąć błędów wcześniej popełnianych.

Pomnik hrabiego koło Zaborowic

Pod sosnami, przy leśnej drodze stoi świadek przeszłości, pomnik hrabiego Günthera Wilhelma Finck von Finckenstein.

Kapliczka w Przemyślanach

Są takie miejsca, często ukryte głęboko w lesie, które skrywają ciekawą historię. Spróbuję opowiedzieć historię miejscowości, po której została jedynie piękna kapliczka otoczona dziś sosnowym lasem.

Pomnik przyrody Franciszek - świadek przeszłości

Są tacy ludzie, których praca i poświęcenie grubą czcionką wpisuje się w karty historii, takim człowiekiem był niewątpliwie Franciszek Burmistrzak pierwszy Nadleśniczy Nadleśnictwa Góra.

Historia tragicznej miłości

Są w lesie miejsca owiane wielką tajemnicą. Jednym z takich miejsc są dwie opuszczone mogiły położone z dala od miejscowego cmentarza przy starorzeczu Odry koło m. Smolne.

Dębowa Karczma

Od wieków w miejscu tym krzyżowały się historyczne trakty. Na przełomie XIX/XX wieku stała tu murowana karczma, która tętniła życiem od przyjeżdżających gości.

Obelisk Carla

„Nie bójcie się tych którzy zabijają ciało, bo duszy nic nie może zabić”. Napis taki widnieje na obelisku położonym pośród drzew w lesie między Nową Wioską, a Wronowem.

Śmierć leśniczego Wecke

Był grudniowy dzień 1924 r., tuż przed samymi świętami, kiedy miało miejsce to tragiczne w skutkach wydarzenie.

Nadanie Górze prawa do lasu

W roku 1929 ówcześni mieszkańcy Góry upamiętnili 600-lecie nadania miastu prawa do użytkowania okolicznego lasu. Na pamiątkę tego wydarzenia w lesie stanął obelisk.