Wydawca treści Wydawca treści

Historia tragicznej miłości

Są w lesie miejsca owiane wielką tajemnicą. Jednym z takich miejsc są dwie opuszczone mogiły położone z dala od miejscowego cmentarza przy starorzeczu Odry koło m. Smolne.

Legenda głosi, że pochowano w tym miejscu parę kochanków, którzy pochodzili z rodzin o odmiennym statusie społecznym. Rodziny nie mogły się zgodzić na ślub zakochanych. Młodzi postanowili na przekór wszystkim być razem i ... popełnili samobójstwo. Pochowani zostali z daleka od miejscowego cmentarza na skraju lasu.

Tyle mówi nam legenda, a jaka była prawda? Tego nie wiemy, możemy jedynie snuć domysły.

Żeby odkryć rąbek tajemnicy postanowiliśmy nagrobkom przywrócić dawną świetność. W ubiegłym roku płyty, które uszkodziła powódź w 1997 r. oraz nieubłagalnie pędzący do przodu czas, oczyściliśmy i ustawiliśmy w pierwotnym położeniu, a napisy odrestaurowaliśmy.

Fot. B. Chrystman-Kurzawa. Mogiła przed renowacją w lutym 2022 r.

Fot. B. Chrystman-Kurzawa. Mogiła po renowacji 2023 r.

Po odczytaniu i przetłumaczeniu napisów okazało się, że legenda ujmuje tylko część prawdy.

Pochowane tutaj osoby z pewnością wiązała miłość, ale nie była to miłość zakochanych w sobie dwojga młodych ludzi, dziewczyny i chłopaka, tylko była to miłość jaka może zrodzić się między matką i córką. Nie udało się nam znaleźć źródeł mówiących skąd te osoby pochodziły, jak umarły i dlaczego zostały pochowane właśnie w tym miejscu, poza cmentarzem. Być może już nigdy się tego nie dowiemy...

Z napisów na płytach nagrobnych wynika, że w 1922 r. pochowano tu ukochaną Irmyntrud, która w chwili śmierci miała zaledwie 24 lata, a rok później, zapewne z żalu po utracie ukochanej córki, zmarła jej matka Magdalene Hehn zd. Siebert. Być może córka popełniła samobójstwo z powodów miłosnych, tego nie wiemy, możemy jedynie snuć domysły. Niewątpliwie jest to smutna miłosna historia z lasem w tle.

Jeżeli zainteresowała Ciebie ta opowieść i chciałbyś zobaczyć to miejsce, to serdecznie zapraszamy. Jadąc asfaltem za miejscowością Smolne w kierunku na Bieliszów ok. 700m za nieczynnym cmentarzem należy skręcić w lewo w leśną drogę, a następnie po przejechaniu 400 m ponownie należy skręcić ścieżką, tym razem w prawo i po ok. 30 m ukażą się po lewej stronie drogi milczące mogiły.

Poniżej historyczna mapa z zaznaczonymi mogiłami.