O nadleśnictwie

Zapoznaj się z organizacją Nadleśnictwo Góra Śląska.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Dla leśników ochrona lasu to nie tylko ochrona samych drzew i związanego z nimi surowca drzewnego, ale przede wszystkim jest to ochrona całego ekosystemu leśnego.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta.

Ochrona przyrody

Leśnicy poświęcają wiele uwagi ochronie przyrody. Zapoznaj się z formami ochrony przyrody występującymi w naszym nadleśnictwie.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikaty FSC i PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy niepaństwowe stanowią ok. 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju. Ponad 70 proc. Starostw powierza sprawy nadzoru nad gospodarką leśna w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Mała retencja nizinna

Co do zasady mokradło to teren podmokły. Może być bagnem, torfowiskiem, błotem, ale i zbiornikiem wodnym stale lub okresowo wypełnionym wodą. Woda może w nich płynąć, stać w miejscu, być słodka, słona lub słonawa. Do tego chłoną wodę jak gąbka.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wakacje z lasem

Wakacje z lasem

Co można ciekawego robić w lesie? Na to pytanie z pewnością z uśmiechem odpowiedzą dzieci uczestniczący w Warsztatach Letnich Domu Kultury w Górze.

W czwartek dla uczestników Warsztatów Letnich zorganizowaliśmy leśne podchody. Dzieci podzielone zostały na dwie drużyny: Czerwone Sokoły i Niebieskie Orły. Drużyny, przy pomocy mapy i kompasu, poruszały się wcześniej wyznaczonym przez nas szlakiem. Na trasie ukryte były kolejne wskazówki, które wyznaczały dlaszy plan marszruty.  Grupa, która szybciej odnalazła kolejną wskazówkę otrzymywała punkt. Dodatkowo grupy, po drodze, miały różne zadania do wykonania, za które także można było otrzymać kolejne punkty. Na końcu, po oficjalnych liczeniach wszystkich zdobytych punktów, obie drużyny otrzymały nagrodę za zaangażowanie i poświęcenie, bo u nas nie ma wygranych czy przegranych, wszyscy są zwycięzcami :-)

Zabawa była wyśmienita, nawet komary, które towarzyszyły nam podczas wędrówki, przestały po pewnym czasie mieć znaczenie.

Latem, nawet w dobie COVID 19, przy codziennych ograniczeniach, można świetnie się bawić, bo nuda to jedynie brak wyobraźni.

Darz Bór.