Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Krzywińsko-Osiecki Obszar Chronionego Krajobrazu (wraz z zadrzewieniami im. gen. Dezyderego Chłapowskiego i kompleksem leśnym Osieczna- Góra) zajmuje powierzchnię, na terenach w zarządzie Nadleśnictwa Góra Śląska, ok. 230ha.

Krzywińsko-Osiecki Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni ok. 1.900ha

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Baryczy zajmuje powierzchnię ok. 14.700ha.

Fot. z arch. nadleśnictwa. Fotografia przedstawia rozlewiska Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina Baryczy

W dolinie Baryczy gnieżdżą się: kanie rude (Milvis milvus) - drapieżne ptaki znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, krwawodzioby (Tringa totanus), kszyki (Gallinago gallinago) i zimorodki (Alcedo atthis). Rozlewiska rzeki wabią liczne gatunki ptaków m.in. gęsi gęgawy (Anser anser), żurawie (Grus grus), stada przelotnych siewkowców, ale również lęgowe rycyki (Limosa limosa), kolonie czapli siwych (Ardea cinerea) i kormoranów (Phalacrocroacidae). Nieopodal okolicznych bagienek usłyczeć można  żurawie (Grus grus) oraz bociany (Ciconia ciconia), które są nie tylko symbolem szczęścia dla tych gospodarstw, w których zdecydowały się na założenie gniazda, ale również oznaką czystości otaczających obszarów rolniczych. Bocianów w dolinie Baryczy nie jest mało, naliczono ich bowiem ponad 300 par. To jest prawie tyle, co w całej Austrii, a więcej niż we Francji czy Danii, gdzie populacja tych ptaków gwałtownie zmalała na skutek intensywnej gospodarki rolnej.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Respirator dla Szpitala Miejskiego w Poznaniu

Respirator dla Szpitala Miejskiego w Poznaniu

W ramach solidarności społecznej i w poczuciu odpowiedzialności za dobro Nas wszystkich Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu przekazała 130 tysięcy złotych na pomoc dla wielkopolskich szpitali.

Walka z pandemią COVID-19 jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla wszystkich pracodawców, pracowników, a w szczególności dla systemu ochrony zdrowia. Odpowiadając na apel Szpitala Miejskiego im. J Strusia w Poznaniu, poznańska Dyrekcja razem z Drużyną Szpiku przekazała respirator i środki ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek. Sprzęt wart prawie 100 tysięcy złotych dotarł dziś na Szwajcarską.

 

Zakupiliśmy także 5000 maseczek i pompy infuzyjne, czekamy na ich dostawę. Zapewniamy, że niebawem trafią do wielkopolskich policjantów i służb medycznych.

Udzielenie wsparcia finansowego przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych na zwalczanie epidemii, możliwe jest bez rezygnacji z realizacji zadań w zakresie gospodarki leśnej. Ponadto Lasy Państwowe zgłaszają swoją gotowość do dalszej pomocy, poprzez udostępnienie ośrodków wypoczynkowo-szkoleniowych, znajdujących się na terenie jednostek organizacyjnych PGL LP. Jest to akt wsparcia i solidarności leśników, bo zawsze działamy i służymy dla lasu i dla ludzi.

Przypominamy, że zgodnie z inicjatywą Ministra Środowiska Michała Wosia, Lasy Państwowe przekażą łącznie 2 miliony złotych wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2.