Wydawca treści Wydawca treści

Miejsca na ognisko

Na terenie lasów są miejsca, gdzie, pod pewnymi warunkami, można rozpalić ognisko. Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z takiej możliwości.

Nie wszędzie można rozpalić ognisko. Są jednak w lesie takie miejsca, gdzie bez przeszkód można to zrobić. Aby jednak bezpiecznie korzystać z takiej możliwości należy przestrzegać obowiązujących zasad i regulaminów.

Wykaz miejsc, gdzie bezpiecznie można rozpalić ognisko znajduje się w tabeli poniżej:

l.p.

leśnictwo

Adres leśny

Obiekt towarzyszący

1

Zawieścice

193 a

Wiata na szkółce leśnej

Zasady korzystania z drewnianej wiaty leśnej

2

Majówka

505 g

Parking leśny

3

Bartków

170 f

Parking leśny

4

Ślubów

166 k

Wiata

Zasady korzystania z drewnianej wiaty leśnej 

5

Załęcze

61 a

Wiata

Zasady korzystania z drewnianej wiaty leśnej 

6

Sułków 

76 f

Wiata na ścieżce edukacyjnej

Zasady korzystania z drewnianej wiaty leśnej 

       

 

Miejsca wyżej wyszczególnione dostępne są we wszystkie dni w roku od świtu do zmierzchu, z wyjątkiem miejsca na ognisko znajdujące się na szkółce leśnej, które dostępne jest tylko i wyłącznie dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym zgłoszeniu przyjazdu grupy pod nr tel. 65 543 23 59, w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500.

Przed zamiarem rozpalenia ogniska należy powiadomić nadleśnictwo pod nr tel. 65 543 23 59 o zamiarze korzystania z ognia otwartego. Rozpalenie ogniska możliwe jest tylko wówczas, gdy nie ma zagrożenia pożarowego lub stopień zagrożenia pożarowego jest mniejszy niż 3. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego można sprawdzić dzwoniąc pod nr tel. 65 543 23 59 do dyżurnego p.poż.

Osoba korzystająca z miejsca na ognisko zobowiązana jest do bezwzględnego przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej. Zapewnienie drewna na ognisko należy w gestii osoby, która ma zamiar rozpalić ognisko.

Mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie bezpiecznie można rozpalić ognisko dostępna jest na Google map.

Więcej na temat zasad korzystania z miejsca na ognisko znajdziecie w załączonym poniżej regulaminie.

Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpiecznego wypoczynku w lesie oraz o przestrzeganiu aktualnych obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem zakażenia wirusem COVID-19.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mapa lasów zawsze pod ręką

Mapa lasów zawsze pod ręką

Aplikacja na telefon, dzięki której nie zgubisz się w lesie.

     Na zlecenie Lasów Państwowych została przygotowana aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów.  Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy.
     Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również offline. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych.
     Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji.

Aplikacja  na urządzenie stacjonarne dostępne jest tutaj

Aplikacja wyposażona jest w szereg przydatnych w terenie funkcji: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Dzięki tej aplikacji unikniesz nieprzyjemnej sytuacji zgubienia się w lesie np. podczas grzybobrania.

Aplikacja na telefon mBDL Mobilny Bank Danych

W mBDL można wyszukać wydzielenia leśne na podstawie tzw. adresu leśnego. W menu Pomoc dostępna jest również instrukcja opisująca podstawowe funkcjonalności, z którą warto się zapoznać na początku użytkowania aplikacji.

Aplikacja została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.