Widok zawartości stron
Mapa lasów zawsze pod ręką
Aplikacja na telefon, dzięki której nie zgubisz się w lesie.
Na zlecenie Lasów Państwowych została przygotowana aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy.
Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również offline. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych.
Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji.
Aplikacja na urządzenie stacjonarne dostępne jest tutaj
Aplikacja wyposażona jest w szereg przydatnych w terenie funkcji: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Dzięki tej aplikacji unikniesz nieprzyjemnej sytuacji zgubienia się w lesie np. podczas grzybobrania.
Aplikacja na telefon mBDL Mobilny Bank Danych
W mBDL można wyszukać wydzielenia leśne na podstawie tzw. adresu leśnego. W menu Pomoc dostępna jest również instrukcja opisująca podstawowe funkcjonalności, z którą warto się zapoznać na początku użytkowania aplikacji.
Aplikacja została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Gospodarka Łowiecka
Gospodarka Łowiecka
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta.
Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Przeczytaj więcej o łowiectwie
Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Góra Sląska jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 340 szt., danieli 170 szt., saren 3500 szt., a dzików 730 szt. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.
Na terenie naszego nadleśnictwa żyją lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.
Wśród zbiorników wodnych prawdziwy raj ma ptactwo wodne.
Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.
Łowiska nadleśnictwa posiadają łączną powierzchnię 13.032 ha ha, w tym 4.371 ha zajmują zwarte kompleksy leśne.
Gospodarka łowiecka realizowana jest na obszarze 17 obwodów łowieckich, w tym wyłączone z dzierżawy są trzy obwody o nr.: 27, 37 i 38 , są to tzw. Ośrodki Hodowli Zwierzyny (OHZ).
Na terenach OHZ Nadleśnictwa Góra Śląska oprócz zadań hodowlanych polegających m.in. na dokarmianiu zwierzyny, dbaniu o obiekty służące zwierzętom typu paśniki, lizawki, przeprowadza się, wynikające z potrzeb hodowlanych, polowania indywidualne i zbiorowe głównie na sarny, jelenie oraz dziki. Myśliwi spędzają w łowisku przeciętnie kilka dni. W tym czasie zakwaterowani są w wolnostojącym, specjalnie przygotowanym budynku znajdującym się w miejscowości Załęcze. Kwatera myśliwska posiada 5 dwuosobowych pokoi z łazienkami, salę TV oraz dużą jadalnię.
Leśniczy d/s łowiectwa Adam Kosowski tel. 795 516 938