Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII Konkurs Prac Pielęgnacyjnych

XIII Konkurs Prac Pielęgnacyjnych

W tegorocznym XIII Konkursie Prac Pielęgnacyjnych, który odbył się 21-23 maja na terenie nadleśnictwa Góra Śląska brała udział reprezentacja każdego z 25 nadleśnictw.

W regulaminie konkursu znalazły się następujące konkurencje:
KONKURENCJA I -  CZYSZCZENIA WCZESNE. Celem było wykazanie się znajomością zasad wykonywania zabiegu czyszczeń wczesnych. Zawodnik musiał potwierdzić umiejętność kształtowania „szkieletu" przyszłego  drzewostanu.
KONKURENCJA II - CZYSZCZENIA PÓŹNE. W tej konkurencji leśniczy musiał wykazać się wiedzą w zakresie zasad wykonywania zabiegu hodowlanego jakim jest czyszczenie późne natomiast operator– precyzją przeprowadzenia ścinki przy użyciu kosy mechanicznej.
KONKURENCJA III - TRZEBIEŻ WCZESNA I PODKRZESYWANIE DRZEW. Konkurencja ta obejmowała wyznaczanie drzew dorodnych w drzewostanie II klasy wieku na powierzchni 5 – 8 arowej, podkrzesanie ich do wysokości 4-5 m. Po wyznaczeniu drzew dorodnych należało oznaczyć drzewa do usunięcia.
KONKURENCJA IV - TEST WIEDZY LEŚNEJ DLA LEŚNICZYCH. Test obejmował 20 pytań problemowych z zakresu hodowli lasu.
KONKURENCJA V - SPRAWDZIAN SPRAWNOŚCI OPERATORA KOSY MECHANICZNEJ. Konkurencja składała się z trzech części:
1. Precyzji obalania,
2. Obalania przez wykonanie dwóch cięć,
3. Ścinki na czas z uwzględnieniem dokładności cięcia.
Konkurencja miała na celu sprawdzenie umiejętności operatora kosy mechanicznej, jego świadomości, co do wykorzystania w trakcie ścinki odpowiedniej części tarczy i opanowania techniki pracy tym narzędziem.

Przeprowadzony konkurs był nie tylko współzawodnictwem drużyn, ale również okazją do spotkania, na co dzień pracujących w różnych nadleśnictwach pracowników, wspaniałą formą szkolenia oraz wymianą doświadczeń.
Po podliczeniu punktów w poszczególnych konkurencjach wyłoniono najlepszych zawodników tegorocznych hodowlanych zmagań. Punktacja była bardzo wyrównana, a o miejscu na podium decydowała wyższa punktacja uzyskana w konkurencji I lub II.
Najlepszym okazał się zespół z Nadleśnictwa Jarocin w składzie: Hubert Czerniejewski i Łukasz Jaworski, zdobywając 135 pkt. II miejsce zajęło Nadleśnictwo Turek uzyskując tyle samo punktów, III miejsce - Nadleśnictwo Syców – z liczbą 134 pkt., IV miejsce - Nadleśnictwo Gniezno – z tą samą punktacją, V miejsce – zajęli gospodarze  - zdobywając 132 pkt.
Konkurs przebiegał w atmosferze zdrowego współzawodnictwa pod okiem głównego sędziego konkursu - Jędrzeja Szyguły.