Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przed pożarami

PAMIĘTAJ!! LAS ROŚNIE WOLNO – PŁONIE SZYBKO.

      Nadleśnictwo Góra Śląska decyzją Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zostało zaliczone do I kategorii zagrożenia pożarowego.  Powodem powyższej decyzji jest fakt bardzo dużej penetracji przede wszystkim przez zbieraczy runa leśnego i turystów  terenów obrębów Jemielno i Góra. Inną przyczyną pożarów są wiosenne wypalanie łąk, pól i nieużytków skutkując bardzo często przerzutami ognia na tereny leśne. Każdego roku wraz z nadejściem wiosny gwałtownie wzrasta liczba interwencji straży pożarnych związanych z pożarami łąk i nieużytków, które są największym zagrożeniem dla sąsiadujących z nimi lasów. Mimo, że wypalanie traw jest niedozwolone i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego, co roku rolnicy właśnie w ten bezmyślny sposób "porządkują" swoje pola i łąki.
       Wielu ludzi przekonanych jest, że wypalanie traw użyźnia i rekultywuje glebę. Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie pożary najbardziej niszczą faunę i florę. Wypalanie nie jest sposobem odnawiania i rekultywowania gleby. Gleba po wypaleniu staje się bardziej jałowa, przerwany zostaje proces formowania się próchnicy, a do atmosfery przedostaje się dużo toksycznych związków. W pożarze ginie cała mikrofauna i mikroflora. Ogień trawi bezkręgowce, niszczy pędy i korzenie roślin oraz mikroorganizmy odpowiedzialne za utrzymanie równowagi biologicznej. Pożary powstałe na skutek wypalania traw obniżają wielkość plonów oraz naruszają strukturę gleby. Pozbawiona życia gleba bardzo szybko ulega zubożeniu. Na zboczach i pochyłościach terenu wypalanie traw przyspiesza erozję gleby i powoduje obumieranie rosnących drzew.
      Nadleśnictwo w ramach prewencji wybudowało dwie dostrzegalnie w miejscowościach Siciny  i Ryczeń. W okresie zagrożenia pożarowego uruchamiane są dyżury na wieżach obserwacyjnych oraz w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym Nadleśnictwa. Radiotelefony umożliwiają bezpośrednią łączność z sąsiednimi Nadleśnictwami i wieżami jak również z Komendą Powiatową PSP oraz ze wszystkimi jednostkami OSP. Nadleśnictwo posiada również samochód patrolowo-gaśniczy, którym można prowadzić akcję gaśniczą.
       Współczynnik zagrożenia pożarowego polskich lasów należy do największych w Europie na skutek m.in. dużego udziału siedlisk borowych oraz dominacji w składzie gatunkowym sosny.

Aktuany stan zagrożenia pożarowego lasów Polski.         

 

Zauważyłeś POŻAR- ALARMUJ

                             telefon alarmowy 112 lub

                             straż pożarna tel. 998 lub

                             telefon dyżurny w nadleśnictwie 65 543 23 59


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy znów dostępne, lecz zachowaj ostrożność

Lasy znów dostępne, lecz zachowaj ostrożność

Od poniedziałku 20 kwietnia br. znów można swobodnie odwiedzać lasy, także te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych.

W maseczce tylko na parkingu

W nowym rozporządzeniu z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Rada Ministrów zniosła obowiązujący wcześniej zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Jedyny wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp. – z nich nadal nie wolno korzystać (§16 ust. 2 pkt 2). Wyłączone z użytkowania obiekty będą odpowiednio oznaczone przez leśników taśmą lub w inny sposób, ale niezależnie od tego stosujmy się do generalnego zakazu korzystania z takich miejsc i urządzeń. Otwarte i dostępne będę natomiast leśne parkingi i miejsca postojowe.

O ile jednak po samym lesie możemy spacerować bez maseczki, to musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym (§18 ust. 1 pkt 2). - Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się – przypomina minister środowiska Michał Woś, który rekomendował rządowi zniesienie zakazu korzystania z lasów.

Prosimy, bądźcie odpowiedzialni po prostu, nie tylko wtedy, gdy wymagają tego przepisy - w trosce o zdrowie własne, bliskich i innych osób, a także by odciążyć zaangażowany bezpośrednio w walkę z epidemią personel medyczny.

Jak mądrze zaplanować bezpieczne odwiedziny w lesie w obliczu SARS-CoV-2, dowiecie się z naszego poradnika.

Uwaga, sucho!

Wybierając się na łono natury, pamiętajcie o dużym zagrożeniu pożarowym. Jak wszędzie indziej, w lasach też jest bardzo sucho. To efekt praktycznie bezśnieżnej i wyjątkowo ciepłej zimy oraz braku deszczu wiosną. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie nastrajają optymistycznie.

Od początku 2020 r. do 17 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2247 pożarów lasów, z czego niemal 557 w Lasach Państwowych (tylko w pierwszej połowie kwietnia było ich, odpowiednio, 1588 i 357). W marcu i kwietniu pożarów lasów było więcej niż w tych samym okresie ubiegłego roku, który też stał pod znakiem suszy. W przypadku Lasów Państwowych, które przeznaczają na system ochrony lasów przed ogniem ponad 100 mln zł rocznie (m.in. jako jedyne dysponują flotą kilkudziesięciu samolotów i śmigłowców gaśniczych), większość pożarów udaje się szybko wykryć i ugasić. Dlatego przeciętna powierzchnia jednego pożaru lasu na gruntach LP pozostaje dotąd relatywnie mała (4 ary).

Obecnie w żadnym z 430 nadleśnictw LP nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Sam fakt, że dane nadleśnictwo znajduje się w prognozowanej strefie „czerwonej”, nie przesądza o konieczności wprowadzenia takiego zakazu. Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, o tym samodzielnie decyduje nadleśniczy, najlepiej znający lokalne warunki.

Natomiast obligatoryjnie powinien on wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego, gdy w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 rano przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. W praktyce są to rzadkie sytuacje ze względu na zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe. Mimo to przy obecnej suszy nie można tego wykluczyć. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa sprawdzajcie aktualizowane codziennie rano i po południu mapy prognozowanego zagrożenia pożarowego w lasach oraz ewentualnych okresowych zakazów wstępu do lasu. Znajdziecie je na stronie Lasów Państwowych oraz na stronie Banku Danych o Lasach i w mobilnej aplikacji mBDL.

Niestety, wiele z pożarów lasów to efekt celowych podpaleń lub skrajnej lekkomyślności, między innymi wypalania traw na sąsiadujących łąkach, porzucania niedopałków papierosów. Prosimy, przestrzegajcie przepisów i nie używajcie otwartego ognia w lesie poza miejscami specjalnie do tego przeznaczonymi oraz w promieniu 100 m od lasu. Jeśli zaś będąc w lesie widzicie zarzewie ognia, pożar lub nieodpowiedzialne zachowania innych osób, jak najszybciej powiadomcie o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998.

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i do zobaczenia (z odpowiedniego dystansu) w lesie!