Wydarzenia Wydarzenia

Wczoraj i dziś – historia w lesie zapisana.

W każdym starym drzewie, czy ostępie leśnym drzemie 100-letnia historia pisana przez pokolenia leśników polskich. W ramach uczczenia obchodów 100-lecia Lasów Państwowych ogłosiliśmy konkurs fotograficzny pn. „wczoraj i dziś – historia w lesie zapisana”

Lasy Państwowe mają już 100 lat! Mimo historycznych zakrętów i zmian organizacja funkcjonuje do dziś, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością. Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. podejmowano pierwsze decyzje ukierunkowane na tworzenie administracji leśnej. W 1920 r. utworzono cztery zarządy okręgowe lasów państwowych w Warszawie, Radomiu, Siedlcach i Lwowie, nadzorowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych. Przełomową datą był rok 1924 r., wtedy to formalnie utworzono przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami.

Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. W latach 30. XX w. pierwszy dyrektor Lasów Państwowych, Adam Loret, nakreślił wizję funkcjonowania organizacji, według której las pełni wiele różnorodnych funkcji, a produkcja drewna jest tylko jedną z nich.

Wybuch II wojny światowej przerwał dynamiczny rozwój Lasów Państwowych. Okupanci natychmiast wprowadzili swoją administrację leśną. Lasy mocno ucierpiały w wyniku działań wojennych. Prowadzona na terenach zajętych przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki gospodarka leśna miała charakter rabunkowy. Wielu leśników oddało podczas walk swoje życie, w tym dyrektor Adam Loret, który 19 września 1939 r. został aresztowany i słuch o nim zaginął. Przez całą wojnę leśnicy wspierali oddziały partyzanckie, które znajdowały schronienie w lasach. Czasem bywało tak, że z tego powodu ginęły całe leśne rodziny.

Po wojnie Lasy Państwowe ponownie przejęły administrację nad lasami, które należało w pierwszej kolejności doprowadzić do stanu zapewniającego ciągłość wszystkich funkcji, w tym produkcyjnej. Lasy przejmowały grunty i nieużytki nieprzydatne z rolniczego punktu widzenia i zalesiały je. W 1945 r. lasy w Polsce stanowiły zaledwie 21% powierzchni obecnie, dzięki staraniom i wysiłkowi pokoleń polskich leśników, powierzchnia lasów wzrosła do 30%.

W 1945 r. na terenie obecnego powiatu górowskiego powstały trzy Nadleśnictwa: Góra Śląska, Jemielno i Wąsosz, które później zmieniło nazwę na Załęcze. W latach 70-tych ub. wieku wszystkie trzy nadleśnictwa połączono i utworzono Nadleśnictwo Góra Śląska z trzema obrębami leśnymi w przybliżeniu odpowiadającymi zasięgowi dawnych nadleśnictw.

W każdym starym drzewie, czy ostępie leśnym drzemie 100-letnia historia pisana przez pokolenia leśników polskich. W ramach uczczenia obchodów 100-lecia Lasów Państwowych ogłosiliśmy konkurs fotograficzny pn. „wczoraj i dziś – historia w lesie zapisana”. Zadaniem konkursowym było wykonanie dwóch fotografii tego samego obiektu na przestrzeni różnych pór roku lub na przestrzeni lat. Fotografie konkursowe przedstawiać miały tereny leśne, budynki lub budowle związane lub niezwiązane z gospodarką leśną, ale znajdujące się obecnie w lesie, w zasięgu administracyjnym naszego nadleśnictwa. Przynajmniej jedna fotografia musiała być wykonana samodzielnie, druga mogła być wykonana przez osobę trzecią, można było także wykorzystać zdjęcia archiwalne lub widokówki, po uzyskaniu zgody autora. Na zgłoszenia czekaliśmy do końca października.

Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród laureatom nastąpi 29.11.2024 r, o godzinie 16.00 na piętrze Biblioteki Miejskiej w Górze.

Wydarzenie to połączone będzie z wystawą prac malarskich emerytowanego leśnika p. Stanisława Łęczuka.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.