Wydawca treści Wydawca treści

Użytki Ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska znajduje się 5 użytków ekologicznych.

     Użytek Ekologiczny "Wiewierz" jest najstarszym, utworzonym w 1998 r., użytkiem, który na podstawie Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 22 sierpnia 2002 roku powiększono do powierzchni blisko 160 ha. Użytek ten obejmuje kompleks podmokłych łąk z kępami niewielkich lasów w rejonie Wiewierzy, na terenie obrębu leśnego Załęcze w Leśnictwie Sułów. Mozaikę zbiorowisk otwartych użytku tworzą w głównej mierze łąki szuwarowe.
        

      Użytek Ekologiczny "Wiklina" o powierzchni ponad 35 ha, powstał na podstawie Uchwały Rady Miejskiej Wąsosza Nr XXIV/123/04 dnia 10 listopada 2004 r. Użytek ten położony jest w północnej części województwa dolnośląskiego, w powiecie górowskim, w gminie Wąsosz; 2 km na wschód od wsi Wiklina. Obszar użytku należy do Nadleśnictwa Góra Śląska i znajduje się w obrębie leśnym Załęcze w Leśnictwie Załęcze. Użytek ekologiczny "Wilkina" obejmuje obszar podmokłych i bagiennych łąk, turzowisk, wiklinisk oraz niewielkich zadrzewień. Ten bagienno-łąkowy kompleks otoczony jest zwartym kompleksem leśnym.Teren użytku poprzecinany jest siecią rowów, które toczą swe wody do cieku Grobelka - dopływu Masłówki (prawego dopływu Orli). Hipsometrycznie obszar ten leży na wysokości ok. 89 m n.p.m. Dominuje tu płaska rzeźba terenu. Teren użytku charakteryzuje się wysokim poziomem wód gruntowych, z wyraźnie zaznaczonymi wylewami wiosennymi. Użytek ten leży w Obszarze Chronionego Krajobrazu Dolina Baryczy.     

      Użytek Ekologiczny "Łąka Trzęślicowa" powołany Uchwałą Nr XLIII/315/06 Rady Miejskiej w Górze z dnia 28 września 2006 roku obejmuje obszar 3,20 ha. Położony jest na terenie obrębu leśnego Góra w leśnictwie Chróścina. Utworzony został w celu zachowania unikatowego środowiska podmokłej łąki trzęślicowej

      Użytek Ekologiczny "Żurawie Pierzowisko" zajmujący obszar 1,85 ha, został powołany Uchwałą Nr XLIII/315/06 Rady Miejskiej w Górze dnia 28 września 2006 roku. Położony jest na terenie obrębu leśnego Góra w leśnictwie Chróścina  1,5 km na północny-wschód od Włodkowa Dolnego. Utworzony został w celu zachowania śródleśnej, podmokłej łąki.

      Użytek Ekologiczny "Kanał Świernia"  Uchwałą Rady Gminy Jemielno z dnia 10.10.2002r. około 140 ha powierzchni, na terenie leśnictwa Jemielno, uznano za użytek ekologiczny. Obszar objęty ochroną obejmuje dolinę Kanału Świernia z naturalnymi ciekami wodnymi i przyległym od strony zachodniej kompleksem leśnym. Tereny leśne użytku zajmują powierzchnię ok. 89 ha. Na terenie Kanału Świernia występują obszary naturalnie odtwarzające się po powodzi z 1997r. ze stanowiskami  rzadkich i chronionych gatunków roślin oraz zwierząt.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka Łowiecka

Gospodarka Łowiecka

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta.

     Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

     Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

     Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Góra Sląska jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 340 szt., danieli 170 szt., saren 3500 szt., a dzików 730 szt. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.

     Na terenie naszego nadleśnictwa żyją lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.

Wśród zbiorników wodnych prawdziwy raj ma ptactwo wodne.

     Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.

     Łowiska nadleśnictwa posiadają łączną powierzchnię 13.032 ha ha, w tym 4.371 ha zajmują zwarte kompleksy leśne.

     Gospodarka łowiecka realizowana jest na obszarze 17 obwodów łowieckich, w tym wyłączone z dzierżawy są trzy obwody o nr.: 27, 37 i 38 , są to tzw. Ośrodki Hodowli Zwierzyny (OHZ).
Na terenach OHZ Nadleśnictwa Góra Śląska oprócz zadań hodowlanych polegających m.in. na dokarmianiu zwierzyny, dbaniu o obiekty służące zwierzętom typu paśniki, lizawki, przeprowadza się, wynikające z potrzeb hodowlanych, polowania indywidualne i zbiorowe głównie na sarny, jelenie oraz dziki. Myśliwi spędzają w łowisku przeciętnie kilka dni. W tym czasie zakwaterowani są w wolnostojącym, specjalnie przygotowanym budynku znajdującym się w miejscowości Załęcze. Kwatera myśliwska posiada 5 dwuosobowych pokoi z łazienkami, salę TV oraz dużą jadalnię.

Leśniczy d/s łowiectwa Adam Kosowski tel. 795 516 938