Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Eko Piknik

Eko Piknik

W sobotę 13 października w Ośrodku Kultury w Niechlowie odbył się "Eko Piknik" poświęcony nowej ustawie odpadowej.

W ramach pikniku zorganizowana była zbiórka zużytych baterii, szkła, plastików oraz makulatury, a w zamian za przyniesione śmieci można było otrzymać roślinkę do posadzenia w ogródku. Uwieńczeniem uroczystości było posadzenie, przez Wójta Gminy Niechlów Jana Głuszkę, przed budynkiem Domu Kultury w Niechlowie, dorodnego klona. Podczas trwania pikniku prezentowana była wystawa LGD Ujście Baryczy poświęcona tematyce ekologicznej. Również Nadleśnictwo miało okazję szerszemu gronu zaprezentować ofertę edukacyjną. W miłej atmosferze można było "poeksperymentować " przekonując się jak twarde może być drewno, co w trawie piszczy i czy dzięcioły to na pewno lekarze drzew. Ciekawscy i dociekliwi uczyli się w jaki sposób można otrzymać atrament sympatyczny, czyli niewidzialny pisząc "zaszyfrowane" listy.

Uśmiech na dziecięcych twarzach był dla nas największym podziękowaniem za trud włożony w przygotowanie pikniku.

Do następnego spotkania.

Darz Bór