Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie nadleśnictwa nie występują rezerwaty przyrody, istnieją jednak  propozycje obszarów kwalifikujących się do objęcia ich ochroną rezerwatową.

Są to:
•    "Kotewka w Bieliszowie" o powierzchni ok 150 ha projektowany rezerwat położony jest nad Odrą (prawy brzeg) pomiędzy Bieliszowem a Lubowem.
    "Cisy w Ślubowie" położony na terenie leśnictwa Ślubów o powierzchni ok 16 ha. Jest to projektowany rezerwat fitocenotyczny.
•    "Łęg w Karowie" położony na terenie obrębu leśnego Góra o powierzchni ok 50 ha. Jest to projektowany rezerwat florystyczny.
•    "Czapliniec nad Baryczą" położony na terenie obrębu leśnego Góra o powierzchni ok. 5,5 ha. Jest to projektowany rezerwat fitocenotyczny.
•    "Dąbrowa nad Odrą" położony na terenie obrębu leśnego Góra o powierzchni ok. 50 ha. Jest to projektowany rezerwat fitocenotyczny.
•    "Las wilgotny w Dolinie Rowu Polskiego" położony na terenie obrębu leśnego Góra o powierzchni ok. 150 ha. Jest to projektowany rezerwat krajobrazów ekologicznych.
•    "Ols jesionowy w Dolinie Rowu Polskiego" położony na terenie obrębu leśnego Góra o powierzchni ok. 250 ha. Jest to projektowany rezerwat krajobrazów ekologicznych.  
•    "Łęg w Bełczu Wielkim" położony na terenie obrębu leśnego Jemielno o powierzchni ok. 98ha. Jest to projektowany rezerwat krajobrazów ekologicznych.
•    "Łęg w Lubowie" położony na terenie obrębu leśnego Jemielno o powierzchni ok. 52ha. Jest to projektowany rezerwat fitocenotyczny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Posadź drzewko z Prezydentem RP

Posadź drzewko z Prezydentem RP

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na grzyby i zwierzęta. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworząc klimat i dobre samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, jak również dla nas.

Potrzeba sadzenia nowych drzew jest ogromna, dlatego Prezydent RP - Andrzej Duda wraz z żoną i polskimi leśnikami, zainicjowali akcję sadzenia lasu pod hasłem SadziMY. W tym roku, w związku z nietypową sytuacją, z jaką się zmagamy na świecie, symboliczne drzewko będzie można zasadzić na swoim ogródku.

Akcja SadziMY z prezydentem została przeniesiona na jesień. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. 

W ramach akcji, w dniu 24.04.2020 r., w siedzibie każdego z nadleśnictw będą czekały na Państwa darmowe sadzonki drzew leśnych, które następnie (zgodnie z zamieszczoną instrukcją) będą Państwo mogli  posadzić na swoim ogródku. Sadzonki będą rozdawane w godzinach od 10.00 do 14.00 do wyczerpania zapasów.

 

Sadzonki można odebrać po wcześniejszym kontakcie e-mailowym bądź telefonicznym z pracownikami Nadleśnictwa. Adresy e-mail oraz telefony znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw, w zakładce kontakty.

O sposobach sadzenia drzew opowiada również Zdobysław z kanału Oblicza Lasu.