Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki Przyrody

Pomnik przyrody - termin ten został wprowadzony przez Humboldta na przełomie XVIII i XIX wieku, co dało początek kierunkowi konserwatorskiemu w ochronie przyrody.

W brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku art. 40.1.: "Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzew, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie".


Na terenie nadleśnictwa znajdują się następujące pomniki przyrody powołane:

Uchwałą Rady Miejskiej Wąsosza z dnia 10.11.2004 r.:
1 Dąb szypułkowy o obwodzie 380 cm, wiek ok 210 lat, leśnictwo Bartków,
2 Dąb szypułkowy o obwodzie 520 cm, wiek ok 260 lat, leśnictwo Bartków,
3 Dąb szypułkowy o obwodzie 365 cm, wiek ok 180 lat, leśnictwo Bartków,
4 Dąb szypułkowy o obwodzie 390 cm, wiek ok 180 lat, leśnictwo Bartków,
5 Klon jawor o obwodzie 316 cm, wiek 180 lat, leśnictwo Bartków,
 Lata drzew pomnikowych obejmuje wiek w momencie ustanowienia.

Uchwałą Rady Miejskiej Wąsosza z dnia 10.08.2017 r.:
6 Sosna zwyczajna o obwodzie 280 cm, leśnictwo Wodniki,


Uchwałą Rady Gminy Jemielno z dnia 30.12.2004 r.:
7 Dąb szypułkowy o obwodzie 431 cm, leśnictwo  Jemielno,
8 Dąb szypułkowy o obwodzie 475 cm, leśnictwo  Osławice,
9 Dąb szypułkowy o obwodzie 377 cm, leśnictwo  Majówka,


Uchwałą Rady Miejskiej w Górze z dn. 18.09.2008r.:
10 Dąb szypułkowy o obwodzie 505 cm, leśnictwo Zawieścice,
11 Dąb szypułkowy o obwodzie ok. 440 cm, leśnictwo Łękanów,
12 Dąb szypułkowy o obwodzie ok. 440 cm, leśnictwo Łękanów,
13 Wiąz szypułkowy o obwodzie 340 cm, leśnictwo Kietlów.


Uchwałą Rady Miejskiej Wąsosza z dnia 19.03.2021 r.:
14 Buk pospolity o obwodzie 330 cm, wiek ok 175 lat, leśnictwo Bartków, nadano mu imię Franciszek na cześć pierwszego nadleśniczego Nadleśnictwa Góra


Uchwałą Rady Gminy Jemielno z dnia 22.03.2023 r.:
15 Dąb szypułkowy o obwodzie 325cm, leśnictwo Jemielno  
16 Dąb szypułkowy o obwodzie 330 cm, leśnictwo Jemielno

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nasze lasy

Nasze lasy

Pod zarządem Nadleśnictwa Góra Śląska znajduje się ponad 22 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także lasami prywatnymi, których jest ponad 800 ha.

      Teren nadleśnictwa, położony geograficznie na Nizinie Wielkopolskiej, jest bardzo zróżnicowany przyrodniczo, bogaty jest zarówno świat zwierzęcy, jak i roślinny.
     Szata roślinna i świat zwierzęcy, tworzą razem całą gamę przeróżnych ekosystemów. Dla nas, leśników, najważniejsze to ekosystemy leśne i związane z nimi ekosystemy łąk śródleśnych i stref ekotonowych (specyficzne partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym lub na przejściu pomiędzy różnymi drzewostanami we wnętrzu kompleksów leśnych). Ta ścisła zależność biocenozy leśnej i biotopu oraz znaczna ich różnorodność spowodowały, że wydzielono kilkanaście typów siedliskowych lasu.

      Z glebami żyznymi łączą się siedliska lasowe o bogatej szacie roślinnej. Siedliska borowe są uboższe i skład biocenozy jest tu skromniejszy, ale i zupełnie odmienny, przez co na równi  ciekawy i fascynujący. Na wszystkich siedliskach borowych dominują drzewostany z panującą sosną. Również na siedliskach lasowych świeżych zdecydowanie przeważają drzewostany sosnowe, ale poważny udział mają tu  też  drzewostany z panującym dębem i bukiem.

      Szata roślinna ekosystemu leśnego to nie tylko drzewa. Krzewy i rośliny runa to ważne jego elementy składowe. Spośród nich na naszym terenie występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej. Najciekawsze to śnieżyczka przebiśnieg, nasięźrzał pospolity, widłaki goździsty i jałowcowaty.  Chronione są także najokazalsze  egzemplarze drzew w ramach pomników przyrody.

       Świat zwierzęcy lasów jest równie bogaty, jak roślinny. Gromada ssaków reprezentowana jest przez podstawowe gatunki łowne: jelenia, daniela, sarnę, dzika, zająca, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Z ciekawszych zwierząt chronionych odnotowano występowanie łasicy, gronostaja, orzesznicy, popielicy, koszatki , a z częściowo chronionych – bobra i wydrę. Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych: bociana czarnego, błotniaki, krogulca, kobuza, derkacza, dudka, świergotka drzewnego, muchołówkę małą, białoszyją i żałobną, wilgę i bielika.

      Z gromady gadów występują u nas jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec oraz węże: żmija, zaskroniec i gniewosz. Z płazów występują m.in. traszki, rzekotka, grzebiuszki, ropuchy paskówki, a z owadów m.in. mieniak tęcznik, paź królowej i żeglarz oraz biegacze.