Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Najbardziej kompleksową i najlepiej legislacyjnie i politycznie przygotowaną europejską siecią ekologiczną, mającą na celu zapewnienie ekosystemom trwałą egzystencję jest NATURA 2000.

Pomniki przyrody

Pomnik przyrody - termin ten został wprowadzony przez Humboldta na przełomie XVIII i XIX wieku, co dało początek kierunkowi konserwatorskiemu w ochronie przyrody.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, gatunków rzadko występujących, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie umów międzynarodowych, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych i ekosystemy reprezentatywne

Lasy HCVF (High Conservation Value Forest) oraz strefy ochronne i powierzchnie ochronne oraz ekosystemy reprezentatywne na terenie naszego Nadleśnictwa.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Respirator dla Szpitala Miejskiego w Poznaniu

Respirator dla Szpitala Miejskiego w Poznaniu

W ramach solidarności społecznej i w poczuciu odpowiedzialności za dobro Nas wszystkich Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu przekazała 130 tysięcy złotych na pomoc dla wielkopolskich szpitali.

Walka z pandemią COVID-19 jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla wszystkich pracodawców, pracowników, a w szczególności dla systemu ochrony zdrowia. Odpowiadając na apel Szpitala Miejskiego im. J Strusia w Poznaniu, poznańska Dyrekcja razem z Drużyną Szpiku przekazała respirator i środki ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek. Sprzęt wart prawie 100 tysięcy złotych dotarł dziś na Szwajcarską.

 

Zakupiliśmy także 5000 maseczek i pompy infuzyjne, czekamy na ich dostawę. Zapewniamy, że niebawem trafią do wielkopolskich policjantów i służb medycznych.

Udzielenie wsparcia finansowego przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych na zwalczanie epidemii, możliwe jest bez rezygnacji z realizacji zadań w zakresie gospodarki leśnej. Ponadto Lasy Państwowe zgłaszają swoją gotowość do dalszej pomocy, poprzez udostępnienie ośrodków wypoczynkowo-szkoleniowych, znajdujących się na terenie jednostek organizacyjnych PGL LP. Jest to akt wsparcia i solidarności leśników, bo zawsze działamy i służymy dla lasu i dla ludzi.

Przypominamy, że zgodnie z inicjatywą Ministra Środowiska Michała Wosia, Lasy Państwowe przekażą łącznie 2 miliony złotych wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2.