Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych dążymy do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Szkółka leśna.       
Na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska jest jedna szkółka położona w leśnictwie Zawieścice. Produkuje ona rocznie ok 1 mln sadzonek drzew i krzewów.

Przebudowa drzewostanów.
W lasach Nadleśnictwa Góra Śląska dominują drzewostany sosnowe. Jest to spowodowane przewagą słabych typów siedliskowych lasu, głównie borowych. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, przebudowujemy lite sośniny, wprowadzając gatunki liściaste.

Selekcja drzew.
Nierozerwalnym elementem hodowli lasu jest selekcja drzew, czyli wybór pojedynczych drzew lub drzewostanów o najlepszych cechach pokrojowych i jakościowych. Do zbioru nasion i wyhodowania z nich młodego pokolenia lasu służą drzewa doborowe, tzn. najlepsze osobniki odznaczające się odpowiednimi cechami zdrowotnymi, jakościowymi i przyrostowymi, które wpisane są do krajowego rejestru drzew doborowych oraz uznane przez komisję wyłączone drzewostany nasienne (WDN), których celem jest produkcja nasion. Na terenie nadleśnictwa znajdują się trzy WDN-y (jeden sosnowy i dwa dębowe).
 

Odnowienia, zalesienia.
Hodowla lasu to troska o przyszłość pokolenia drzewostanów. Jednym z ważniejszych zadań hodowli lasu jest jego odnowienie. Większość nowych lasów powstaje w sposób sztuczny przez wysadzanie sadzonek drzew leśnych. Wykorzystuje się również siły natury poprzez inicjowanie młodego pokolenia lasu polegające na naturalnym obsiewie.
 

Pielęgnacja młodego pokolenia.
Na posadzeniu nowego lasu nie kończy się temat związany z hodowlą lasu. Uprawa leśna musi być pielęgnowana szczególnie przez pierwsze dziesięciolecie. Na początku sadzonki muszą wygrać wyścig o światło z rosnącymi wokół roślinami, zwykle trawami. Naszym zadaniem jest m.in. pielęgnacja polegająca na wykaszaniu traw wokół sadzonek, spulchnianiu gleby, ochronie przed grzybami czy szkodnikami owadzimi np. szeliniakiem. Część posadzonych drzewek zamiera z powodu działania czynników zarówno abiotycznych jak i biotycznych, pozostawiając puste powierzchnie, które trzeba ponownie obsadzić starszymi sadzonkami. Prace te nazywane są poprawkami.
        Gdy drzewka na uprawie zaczynają stykać się gałązkami wówczas wchodzą w kolejną fazę życia zwaną młodnikiem. Leśnicy mając na uwadze wygląd przyszłego drzewostanu przeprowadzają tzw. czyszczenia późne, czyli usuwają drzewka,  które z różnych względów nie odpowiadają oczekiwaniom człowieka. W kilka lat po czyszczeniach późnych przychodzi pora na trzebieże, podczas których usuwa się drzewa, które zagrażają wyznaczonym wcześniej drzewom doborowym w przyszłości stanowiącym trzon dojrzałego drzewostanu. Mijają kolejne lata i hodowany przez nas las dojrzewa. Przychodzi czas na zmianę generacji - odnowienie drzewostanu polegające na zastąpieniu jednego już dojrzałego pokolenia drzew pokoleniem młodszym.

Materiały do pobrania


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka Łowiecka

Gospodarka Łowiecka

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta.

     Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

     Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

     Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Góra Sląska jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 340 szt., danieli 170 szt., saren 3500 szt., a dzików 730 szt. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, a czasami wilka.

     Na terenie naszego nadleśnictwa żyją lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.

Wśród zbiorników wodnych prawdziwy raj ma ptactwo wodne.

     Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.

     Łowiska nadleśnictwa posiadają łączną powierzchnię 13.032 ha ha, w tym 4.371 ha zajmują zwarte kompleksy leśne.

     Gospodarka łowiecka realizowana jest na obszarze 17 obwodów łowieckich, w tym wyłączone z dzierżawy są trzy obwody o nr.: 27, 37 i 38 , są to tzw. Ośrodki Hodowli Zwierzyny (OHZ).
Na terenach OHZ Nadleśnictwa Góra Śląska oprócz zadań hodowlanych polegających m.in. na dokarmianiu zwierzyny, dbaniu o obiekty służące zwierzętom typu paśniki, lizawki, przeprowadza się, wynikające z potrzeb hodowlanych, polowania indywidualne i zbiorowe głównie na sarny, jelenie oraz dziki. Myśliwi spędzają w łowisku przeciętnie kilka dni. W tym czasie zakwaterowani są w wolnostojącym, specjalnie przygotowanym budynku znajdującym się w miejscowości Załęcze. Kwatera myśliwska posiada 5 dwuosobowych pokoi z łazienkami, salę TV oraz dużą jadalnię.

Leśniczy d/s łowiectwa Adam Kosowski tel. 795 516 938