Asset Publisher Asset Publisher

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Czy zimorodek rodzi się zimą?

Czy zimorodek rodzi się zimą?

Zapewne niejeden zadawał sobie kiedyś takie pytanie. Czy to prawda i skąd taka osobliwa nazwa? Na to i inne wasze pytania - odpowiadamy.

Zimorodek to jeden z tych ptaków, o którym prawie każdy słyszał, ale tylko nieliczni widzieli.
 
Czy zimorodki rodzą się zimą?
To nie prawda. Zimorodki rodzą się wiosną, kiedy obfitość i dostępność, pokarmu jest duża i pozwala z powodzeniem rodzicom wykarmić swoje potomstwo.
 
A zatem skąd taka nazwa?
Prawdopodobnie ZIMORODEK nazywał się wcześniej: ziemiorodek, czyli ptak, który na gniazdo wybiera sobie piaszczystą skarpę lub urwisko, następnie w stromym, wysokim brzegu kopie długą ok. 1 m norkę, zakończoną komorą, w której składa jajka.
 
To przepięknie ubarwiony ptak, związany ze środowiskiem wodnym, którego z powodzeniem można spotkać na terenie naszego nadleśnictwa.
 

Zapraszamy do obejrzenia filmu p. Michała Ciesielskiego, który godzinami w bezruchu, zanurzony w wodach Baryczy, na terenie naszego nadleśnictwa, czekał na najlepsze ujęcia zimorodka w naturze.

 

Zimorodek (Alcedo atthis) – to gatunek niewielkiego ptaka rybożernego z podrodziny zimorodków. Jest jednym z najbarwniejszych polskich ptaków. Swoje unikalne kolory zawdzięcza złudzeniu optycznemu, które w fizyce nazywane jest efektem Tyndalla. Wierzch ciała szmaragdowo-lazurowy, z rudą piersią – wprost oślepia eksplozją kolorów. Ma nieproporcjonalnie długi i mocny dziób oraz bardzo krótkie nogi i ogon. Mimo swego jaskrawego ubarwienia niełatwo go zauważyć, gdy w bezruchu czatuje na zdobycz.
 
 Ptaki te zamieszkują okolice zbiorników wodnych, na terenie naszego nadleśnictwa spotkać je można m.in. nad rzeką Barycz.
Gatunek ściśle związany ze środowiskiem wodnym. Ptaki te prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łącząc się jedynie na czas lęgów.
 

Kiedy nadchodzi czas godów samce zaczynają uwodzić swoje wybranki przynosząc im prezenty w postaci ryb. Samce prężą się dostojnie, a samice zalotnie domagają się kolejnych podarunków.

 

W okresie V-VII samica składa 6-7 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 19-21 dni. Zimorodki potrafią prowadzić dwa lęgi jednocześnie! Gdy młode z pierwszego lęgu są już wystarczająco duże, samiczka zasiedla kolejną norę, a samiec w tym czasie donosi pokarm zarówno młodym z pierwszego lęgu jak i samiczce wysiadującej kolejne jaja.

W czasie karmienia, pisklęta wewnątrz komory lęgowej ustawiają się „w kolejkę”, te które otrzymało rybkę przesuwa się w głąb komory, a do wylotu ustawia się kolejne. W ten sposób pożywienie otrzymują po równo wszystkie pisklęta.

Zimorodki to jednak indywidualiści i poza sezonem lęgowym nie są towarzyscy. Nie lubią dzielić się z innymi swoim łowiskiem i bronią go zacięcie. W końcu ryba nie zawsze bierze.

Menu zimorodka stanowią drobne rybki i owady, na które czatuje, wytrwale siedząc na gałęzi. Na upatrzoną zdobycz rzuca się głową w dół nurkując dość głęboko. Ptak zawsze zjada rybę zaczynając od głowy, by nie utknęła mu w gardle. Śladami bytowania zimorodka są wypluwki, czyli niestrawione resztki pokarmu, zawierające łuski, ości i chitynowe pancerzyki owadów.
 

Część populacji zimorodków zimuje w Polsce. Są to w większości osobniki dorosłe, które zimą spotkać można nad niezamarzniętymi wodami. Młode, zwłaszcza ze wschodnich zakątków kraju przemieszczają się w cieplejsze rejony na południe i zachód Europy. Zimorodek to wyjątek, gdyż pozostałe gatunki z rzędu kraskowatych, a więc żołna, kraska i dudek odlatują na zimowiska do ciepłych krajów.

Szacuje się, że w Polsce żyje 2,5 – 6 tysięcy par zimorodków, a średnia długość ich życia wynosi 7 lat.