Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe

Wyoskie temperatury i niedostateczna ilość opadów atmosferycznych - to od tych parametrów zależy bezpieczeństwo naszych lasów

Zanim wyruszysz na wycieczkę do lasu zapoznaj się z aktualną sytuacją pożarową obszarów leśnych naszego kraju. Klikając w poniższe linki szybko sprawdzisz aktualny stopień zagrożenia pożarowego miejsca, do którego planujesz pojechać.

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/zbiorcza.php

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=62

Czym są stopnie zagrożenia pożarowego?

Otóż wyróżniamy cztery stopnie zagrożenia pożarowego lasu:

stopień 0. – brak zagrożenia

stopień 1. – zagrożenie  małe

stopień 2. – zagrożenie średnie, musimy być ostrożni

stopień 3. – zagrożenie duże, nie rozpalamy ogniska

Wszystkie stopnie mają odpowiednio przypisany kolor, który pozwala na sprawne odczytanie danych z tabeli (0. – niebieski, 1. – zielony, 2. – żółty i 3. – czerwony). Określenie stopnia zagrożenia pożarowego lasu ustalany jest przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych (nadleśnictwa) w strefach prognostycznych.

Nadleśnictwo Góra Śląska znajduje się w strefie prognostycznej 9 D. Aktualny stan zagrożenia pożarowego lasu określany jest na podstawie wilgotność ściółki w drzewostanie sosnowym III klasy wieku na siedlisku boru świeżego lub boru mieszanego świeżego, temperatury powietrza, wilgotności względnej powietrza oraz sumy opadu atmosferycznego.  Pomiary dokonywane są codziennie o godzinie 9:00 i godzinie 13:00. Dla naszej strefy prognostycznej punkt pomiarowy znajduje się w Nadleśnictwie Piaski.

 

Pamiętaj, korzystając z lasu, o obowiązujących zasadach:

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach śródleśnych, jak również w odległość 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,

- korzystania z otwartego płomienia,

- wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Najlepszym doradcą na każdej wycieczce do lasu niech będzie ZDROWY ROZSĄDEK

Darz Bór i udanego wypoczynku na łonie natury.