Asset Publisher
Sprzątamy lasy
Czy wiesz, że guma do żucia lub niedopałek papierosa ulega rozkładowi nawet 5 lat, puszka aluminiowa 200 lat, a plastik w zależności od formy ulega degradacji nawet 1000 lat?
Rodzi się pytanie dlaczego mimo licznych akcji społecznych, kampanii edukacyjnych oraz apeli leśników tony śmieci nadal trafiają do naszych lasów?
Sprzątanie śmieci w lesie trwa cały rok, jednak we wrześniu akcja nabiera większego znaczenia dzięki międzynarodowej kampanii "sprzątanie świata" polegającej na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Odbywa się ona niemalże na całym świecie w trzeci weekend września.
Lasy w Polsce w 2020r. przeznaczyły na sprzątanie śmieci niemal 20 milionów złotych, wywieziono ok. 84 mln m3 odpadów. W tym roku w "sprzątaniu świata" wraz z nami uczestniczyli czynnie mieszkańcy i sympatycy lasów okolic Jemielna, którzy wraz z leśniczym leśnictwa Jemielno Dariuszem Szymczykowskim podjęli wyzwanie oczyszczenia pięknych lasów okalających gminę Jemielno. "To była, dla nas, żywa lekcja świadcząca o braku szacunku do przyrody ludzi, którzy pozostawili w lesie zebrane przez nas śmieci" - powiedział podsumowując akcję leśniczy Dariusz Szymczykowski.
W kampanii nie zabrakło członków Ligi Ochrony Przyrody działającej przy Zespole Szkół im. Sylwestra Kaliskiego w Górze. Członkowie Ligi, w tym roku wyjątkowo licznie, ruszyli sprzątać leśne ostępy lasów okolic miasta Góry. Efektem zmagań były worki zebranych śmieci, które przecież, jako obcy element środowiska, nie powinny nigdy znaleźć się w lesie.
Niewątpliwie rozwój cywilizacyjny i nadmierna konsumpcja napędzają produkcję odpadów, dziś większość wyrobów możemy określić jednorazowymi. Półki sklepowe uginają się od nadmiaru towarów, promocje kuszą, kupujemy często rzeczy, które nie są nam potrzebne. Jednak nie może to być wystarczający powód, aby zaśmiecać nasze wspólne dobro. Pozostawione w lesie nieczystości nie tylko szpecą i odstraszają od spacerów, ale są również śmiertelnym zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Podczas rozkładu uwalniają substancje, które prowadzą do skażenia powietrza, gleby i wody. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii oraz grzybów, a także mogą być przyczyną powstawania pożarów.
Las to życie, las daje tlen, drewno, płody runa leśnego, drzewostany chronią nas przed zanieczyszczeniami, osłaniają gleby i wody. Pełnią również funkcję społeczną, są miejscem relaksu i wypoczynku. Pomimo, że nasza świadomość ekologiczna z roku na rok wzrasta, jest jeszcze wiele do poprawy. Śmiecenie w miejscach publicznych i lasach zasługuje na zdecydowaną krytykę.
Pandemia sprawiła, że coraz częściej wybieraną formą spędzania czasu wolnego jest spacer po lesie, wycieczka rowerowa czy inna forma rekreacji związana z przebywaniem na łonie natury. Zwiększona liczba turystów, a także aktywności uprawianej w środowisku leśnym oznacza niestety także większe ilości pozostawionych śmieci. Zwróćmy na ten problem szczególną uwagę i wykażmy obywatelską, patriotyczną postawę w trosce o nasze dziedzictwo z myślą o następnych pokoleniach.