Asset Publisher Asset Publisher

Rykowisko

Każdego roku we wrześniu w lesie odbywa się przepiękne widowisko ściśle związane z okresem godowym jeleni

Rykowisko, czyli okres godowy jeleni rozpoczyna się w połowie września, chociaż niejednokrotnie odgłosy ryczących jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Termin rozpoczęcia godów uzależniony jest zarówno od lokalnych populacji, jak i panujących warunków pogodowych.  

podczas rykowiska samce jeleni – byki – wydają głośne odgłosy, których celem jest zwabienie partnerek, odstraszenie konkurenta lub wyzwanie rywala do walkiRyk jeleni można usłyszeć z odległości nawet kilku kilometrów. 

Najbardziej ceniony, w hierarchii rykowiska, jest byk stadny, który z wielkim zaangażowaniem broni swoich samic - łań. Donośnym głosem daje do zrozumienia konkurentom, że nie ma ochoty rezygnować ze swojej pozycji w stadzie. Wśród pozostałych byków nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą zawalczyć o względy łań.  Dlatego  między samcami niejednokrotnie dochodzi do walki. Byki splatają się swoimi porożami i z ogromną siłą próbują wykręcić głowę rywala. Ten, który zwycięży przejmuje gromadę łań, zaś przegrany musi pogodzić się z poniesioną porażką.

Okres godowy jeleni trwa ok. 4 tygodni.  Dla byków jest to bardzo intensywny i wyczerpujący czas, podczas którego mogą stracić nawet do 30 % swojej masy ciała. 

Po zakończonym rykowisku droga samic i samców ponownie się rozchodzi. Byki udają się do swoich ostoi, gdzie regenerują utracone siły, by później połączyć się w stada, nazywane chmarami. Z kolei zapłodnione łanie tworzą  swoje grupy i oczekują na potomstwo, które przychodzi na świat po ok. 230 dniach ciąży. 

Charakterystyczną cechą jelenia szlachetnego jest poroże. Występuje ono  tylko u samców. Co roku, na przełomie lutego i marca, jest ono zrzucane. W jego miejsce, z początkiem wiosny zaczyna wyrastać nowe, większe. To właśnie ono czyni jelenia bardzo mistycznym zwierzęciem, które nie bez powodu nazywane jest  leśnym królem. 

Należy podkrełić, że poroże i rogi to nie to samo!

Rogi występują np. u żubra i są twardymi wytworami skóry właściwej, są puste w środku, co roku przyrastają, ale nigdy samoistnie nie odpadają. Rogi posiadają zarówno samce, jak i samice. 

Poroże natomiast to twór kostny, wyrastający z kości czołowej. Poroże to domena samców, jest pełne w środku i co roku zrzucane. W jego miejsce wyrasta nowe, bujniejsze. Dzięki temu, zarówno po wielkości poroża jak i ilości jego rozwidleń, można szacunkowo określić wiek byka.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ósmy finał konkursu „Las poza cywilizacją”

Ósmy finał konkursu „Las poza cywilizacją”

W ten weekend gościliśmy na terenie naszego nadleśnictwa finalistów konkursu zorganizowanego w ramach projektu „Las poza cywilizacją”

W ramach tego konkursu na antenie Radia Poznań w dniach od 11 do 15 września pojawiały się pytania związane z lasem i z osobliwościami przyrody dotyczącymi terenu naszego nadleśnictwa. Każdego dnia, odpowiadając poprawnie na pytanie, wygrywała jedna osoba. Na pięciu zwycięzców czekała wyjątkowa nagroda - weekend poza cywilizacją na terenie naszego nadleśnictwa, który zaplanowany został na 23-24 września.

Był to bardzo intensywny weekend. Naszym celem było pokazanie finalistom pracy leśnika, ale także perełek przyrodniczych i historycznych występujących na naszym terenie. Odkrywaliśmy przed gośćmi las na nowo zwracając uwagę na piękno otaczającej przyrody i kryjące się w nim sekrety. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła z pewnością wizyta w lesie po zmroku, podczas której można było usłyszeć piękny koncert w wykonaniu byków jeleni.

Fot. DRLP w Poznaniu. Las w świetle księżyca podczas rykowiska

Nie mogło zabraknąć także sadzenia pamiątkowych drzew, które otrzymały imiona laureatów. 

Fot. DRLP w Poznaniu. Sadzenie pamiątkowych drzew

Zaprowadziliśmy nasztch gości nad Odrę, która jest piękną, ale jakże niebezpieczną rzeką. W 1997 r. Odra udowodniła nam, że drzemie w niej ogromna siła.

Fot. DRLP w Poznaniu. Odra w tle, na pierwszym planie ludzie.

Byliśmy nad Baryczą, drugą pod względem wielkości rzeką naszego terenu, która stanowi rezerwuar życiodajnej wody dla roślin i zwierząt, pojechaliśmy także nad Zalew w Ryczeniu wybudowany po powodzi, który stanowi istne eldorado dla ptaków, a jego niedostępne dla ludzi wysepki są schronieniem dla wielu gatunków ssaków.

Fot. DRLP w Poznaniu. Barycz

Jednak wszystko co dobre kiedyś się kończy. Naszą podróż zakończyliśmy na szkółce leśnej, gdzie kolega Radek zagrał na sygnałówce sygnał myśliwski – pożegnanie.

Fot. RDLP Poznań. Laureaci i gospodarze konkursu "Las poza cywilizacją"

Organizatorem konkursu była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Radio Poznań, wsparcie finansowe zapewniło Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.  

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy do naszych pięknych polskich lasów.