Asset Publisher Asset Publisher

Resocjalizacja poprzez pracę

Pierwsze efekty podpisanego w październiku ubiegłego roku porozumienia z Zakładem Karnym w Rawiczu już możemy obserwować w lesie.

Osadzeni, w ramach resocjalizacji, podczas warsztatów zajęciowych, wykonali skrzynki lęgowe dla ptaków. Część budek została zwieszona w lesie i oczekuje na pierwszych lokatorów, którzy najpewniej wraz z promykami wiosennego słońca będą rozglądać się za własnym M4. Pozostała część budek lęgowych trafiła do placówek szkolnych. Dzieci otrzymały przy okazji sporą porcję wiedzy na temat życia skrzydlatych przyjaciół oraz znaczenia ptaków w przyrodzie. Podarowane skrzynki lęgowe, zawieszone w otoczeniu szkoły, będą świetną lekcją obserwacji ptasich lęgów.

Zachęcamy do wieszania skrzynek lęgowych dla ptaków w najbliższym swoim otoczeniu. Zachęcamy wszystkich do instalowania skrzynek lęgowych w swoim otoczeniu. Zwiększanie ilości ptaków wpłynie z pewnością korzystnie na nasze ogrody kwiatowe, warzywne oraz otaczające nas drzewa i krzewy. Dlaczego? Ptaki śpiewające żywią się gównie owadami. Im więcej wokół nas będzie ptaków, tym niej: komarów uprzykrzających pobyt na świeżym powietrzu w letni wieczór, czy gąsienic pałaszujących warzywa na grządkach w ogródku.  

Kilka porad na temat wieszania i konserwacji skrzynek lęgowych dla ptaków.  

W wielu marketach budowlanych, czy sklepach zoologicznych można kupić różne modele budek lęgowych przeznaczonych dla różnych gatunków ptaków. Zachęcamy jednak do samodzielnego wykonania takiej skrzynki lęgowej. Nie jest to trudne, a oprócz spełnienia dobrego uczynku dla przyrody, to także wspaniała okazja do świetnej zabawy dla całej rodziny i rozszerzanie zainteresowań naszych dzieci. Nic tak przecież nie cieszy jak wspólna praca z pożytecznym efektem.

Poniżej przedstawiamy wymiary skrzynek lęgowych dla poszczególnych gatunków ptaków. 

Gdzie i kiedy należy wieszać budki lęgowe?

Budki lęgowe najlepiej wieszać na drzewie na wysokości 3-4 m nad ziemią tak, aby nie wisiała w miejscu silnie zacienionym lub nadmiernie nasłonecznionym, a zatem kierunek południowy i północny nie będzie najkorzystniejszy. Domek dla ptaków najlepiej wieszać  zimą lub wczesną wiosną, jednak należy zdążyć  przed okresem lęgowym, w przeciwnym wypadku nasza budka nie zostanie zasiedlona. Jeśli zbudujemy więcej budek nie należy ich wieszać za blisko siebie, bo niektóre ptaki nie lubią towarzystwa. W trosce o wykarmienie swojego potomstwa, konkurują ze sobą o pokarm i może się okazać, że tylko jedna budka jest zamieszkała, a pozostałe są puste. Budki lęgowe np. dla bogatek wieszamy nie gęściej niż co 40m.

Czy należy czyścić skrzynki lęgowe?

Tak. Raz w roku należy wyczyścić skrzynkę lęgową, bo ptaki niechętnie zasiedlają te mieszkania, w których jest za dużo materiału gniazdowego. Nieusunięte pozostałości po poprzednim sezonie, w postaci martwych piskląt lub zaziębionych jaj są siedliskiem pasożytów, a nagromadzone przez kilka lat mogą wypełnić całą budkę, czyniąc ją niezdatną dla kolejnych lokatorów. Dlatego należy co roku, późną jesienią lub zimą, wyrzucić z budki całą jej zawartość.

Obserwowanie własnoręcznie zrobionej budki wraz z uwijającymi się przy niej ptakami to wielka satysfakcja i radość dla całej rodziny.

A zatem zrób to sam!