Asset Publisher
Platforma lęgowa czeka na nowych lokatorów
Kilka dni temu na najwyższym drzewie w okolicy zbudowana została platforma dla rybołowa.
Ochrona przyrody jest jednym z filarów zrównoważonej gospodarki leśnej. Równoważymy wszystkie funkcje lasu, gdyż każda z nich jest niezbędna i niezwykle ważna, a gdy zaczyna brakować jakiegokolwiek elementu tworzącego ekosystem leśny, należy dołożyć wszelkich starań, aby pomóc przywrócić stan równowagi.
Co to oznacza w praktyce? Gatunki, które są zagrożone np. z powodu braku odpowiednich miejsc do bytowania i rozmnażania otaczone są szczególną opieką. Tak właśnie jest w przypadku rybołowów. Jednym z ograniczeń dla ich występowania są odpowiednio usytuowane miejsce pod budowę gniazda.
Tu rozwiązaniem cieszącym się powodzeniem jest montaż sztucznych gniazd na czubkach drzew. Ze względu na budowę gniazd na samym wierzchołku, często dochodzi do ich zniszczenia przez wiatr lub złamania wierzchołka z gniazdem. W przypadku utraty gniazda, ptaki najczęściej jeszcze w tym samym sezonie przystępują do budowy kolejnego, pod warunkiem, że mają odpowiednie miejsce.
Dlatego podejmuje się działania wyprzedzające, polegające na wytypowaniu i odpowiednim przygotowaniu alternatywnych drzew gniazdowych poprzez zbudowanie bardziej trwałych gniazd sztucznych, z których ptaki chętnie korzystają. Samce rybołowów mają silny instynkt filopatrii, przez co wracają po pierwszej migracji do gniazda rodzimego w celu założenia nowego lęgu lub zakładają gniazdo w bezpośrednim jego sąsiedztwie.
Montaż platformy jest wspólną inicjatywą leśników i Komitetu Ochrony Orłów. To pierwsza taka budowla w nadleśnictwie, ale zapewne nie ostatnia.
Przy gnieździe zamontowana została kamera, która będzie rejestrować wszystkie odwiedzające platformę ptaki i odpowie na pytanie, czy nasz wysiłek odniósł sukces.
Teraz pozostało nam cierpliwie czekać na nowych lokatorów.