Asset Publisher Asset Publisher

Las pełną Gąbką

Woda to życie, a w obliczu suszy zatrzymywanie jej w lasach to szczególnie ważny krok

Świadomi deficytu wody, jaki od kilkunastu lat daje się odczuć, Nadleśnictwo Góra Śląska przystąpiło do projektu pn.: „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększenie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód”.

Procedura aplikowania o dofinansowanie rozpoczęła się w kwietniu 2020 r. nasze nadleśnictwo zgłosiło do realizacji zadanie polegające na odtworzeniu zbiornika wodnego na terenie leśnictwa Majówka. Zakres prac obejmował oczyszczenie z namułów dna zbiornika i rowu doprowadzającego wodę oraz remont zastawki. Po zakwalifikowaniu naszego projektu podpisany został list intencyjny o podjęciu współpracy w celu ustanowienia partnerstwa do przygotowania i realizacji projektu.

W czerwcu 2021 r. została wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzja o przyznaniu dofinansowania na wszystkie projekty aplikowane z terenu naszej dyrekcji w kwocie 4.196.940 zł. W listopadzie 2021 r. podpisaliśmy umowę z projektantem na opracowanie dokumentacji do zadania pn. „Odtworzenie zbiornika w leśnictwie Majówka”, a następnie zleciliśmy wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej. We wrześniu 2022 r. został opracowany operat wodnoprawny w celu uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód polegające na użytkowaniu w tym piętrzeniu i retencjonowaniu wody w zbiorniku o powierzchni 1,44 ha i jego zlewni obejmującej 4,5 km2. W ramach prac przewidziano remont zastawki, odmulenie rowu na odcinku 2,23 km oraz odmulenie zbiornika o max. pojemności 15.830 m3.

Po otrzymaniu pisma, z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o braku sprzeciwu dotyczącego prac nad zbiornikiem, w maju 2023 r. wydana została decyzja Dyrektora Zarządu Zlewni w Lesznie PGW WP o udzieleniu pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę stawu oraz na szczególne korzystanie z wód obejmujące użytkowanie wody w stawie i rowie, polegające na zatrzymaniu i retencjonowaniu w nich wody do rzędnej 85 m n.p.m.

Fot. Ł. Paterek. Zbiornik widziany z lotu ptaka na terenie leśnictwa Majówka

W lipcu 2023 r. po wydaniu decyzji Starosty Górowskiego dotyczącej zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę przystąpiono do przetargu w celu wyłonienia wykonawcy. W październiku podpisano umowę z wykonawcą na odtworzenie zbiornika w leśnictwie Majówka. Plac budowy został niedawno przekazany wykonawcy i obecnie prace postępują w bardzo szybkim tempie.

fot. Ł. Paterek. Pracujące koparki przy zbiorniku na terenie leśnictwa Majówka

Do końca tego roku zadanie zostanie ukończone. Z pewnością jest to kropla w morzu potrzeb retencyjnych gruntu, ale o tę kroplę nasze morze będzie pełniejsze.

Obserwowane w środowisku zmiany wymagają dialogu i współpracy biologów, hydrologów, inżynierów oraz lokalnych społeczności. Obok prowadzonych przez LP działań polegających na zwiększaniu możliwości retencyjnych gruntów prowadzone są m.in. badania biochemiczne nasion drzew, które mogą pozwolić na wytypowanie roślin niewrażliwych na suszę. W przyszłości wykorzystanie tej wiedzy pozwoli tworzyć lasy złożone z gatunków drzew odporniejszych na zmiany klimatyczne.