Asset Publisher
Wsparcie działalności Straży Pożarnej
Przekazaliśmy 2.500zł na wsparcie działalności OSP w Czerninie związanej z ratownictwem i ochroną ludności. Inwestycja w bezpieczeństwo i trwałość lasów jest dla nas sprawą wielkiej wagi
W miarę posiadanych możliwości Lasy Państwowe udzielają wsparcia finansowego i rzeczowego strażakom. Cele związane z ratowaniem mienia i ludności są dla nas bardzo ważne. Sprawny system ochrony przeciwpożarowej ma ogromny wpływ na reagowanie na zagrożenia. Dzięki niemu szybki dojazd np. do pożaru lasu i bezzwłoczne rozpoczęcie akcji gaśniczej powoduje, że częściej pożary są gaszone w zarodku, co ma ogromny wpływ na ekosystem leśny.
Przekazaliśmy 2.500zł na wsparcie działalności OSP w Czerninie związanej z ratownictwem i ochroną ludności.Mając na względzie czas podjęcia akcji gaśniczej przez jednostki straży pożarnej, działające na terenie administrowanym przez nasze nadleśnictwo, udzieliliśmy wsparcia finansowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerninie w kwocie 2.500zł. Środki te przeznaczone zostaną na cele związane z ratownictwem i ochroną ludności.
W uroczystym przekazaniu czeku uczestniczyli ze strony nadleśnictwa: nadleśniczy Dariusz Kociubiński oraz główny księgowy Maciej Kołata, ze strony OSP w Czerninie: Dawid Łuszczyński prezes zarządu OSP w Czerninie oraz Andrzej Wałęga wiceprezes OSP.
Warto dodać, że nadleśnictwo cały czas inwestuje w rozbudowę własnego systemu ochrony przeciwpożarowej.
Dbamy o system zapobiegania rozprzestrzenianiu się pożarów, co ma ścisły związek z utrzymaniem pasów przeciwpożarowych w lasach, modernizujemy system szybkiego wykrywania pożarów, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach, dbamy o system szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia i minimalizowania strat dla środowiska oraz okolicznych mieszkańców - powiedziała Katarzyna Jakubowska specjalista ds. BHP i ochrony p.poż.
Skrócenie czasu dotarcia na miejsce pożaru jest dla nas bardzo ważne, co realizujemy poprzez wzmożone patrole straży leśnej, modernizacje dostrzegalni przeciwpożarowych, remonty leśnych dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody.
Dzięki sprawnemu systemowi ochrony przeciwpożarowej średnia powierzchnia pożarów lasu, na terenie naszego nadleśnictwa, maleje, co obrazuje poniższe zestawienie z lat 2018-2021:
2018 r. Ilość pożarów: 7 o łącznej pow.: 3,12 ha,
2019 r. Ilość pożarów: 12 o łącznej pow.: 1,61 ha,
2020 r. ilość pożarów: 4 o łącznej pow.: 1,87 ha,
2021 r. Ilość pożarów: 4 o łącznej pow.: 0,85 ha,