Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie akcji sprzątania świata

W sobotę 13.04.2024 r. odbyła się akcja sprzątania świata obejmująca teren Gminy Niechlów

Zmienić otoczenie na lepsze, gdy #kręciNasRecykling z ludźmi, którym w duszy "zielone gra" można, o czym mogliśmy przekonać się 13.04.2024 r. 

Chętnych do sprzątania lasu i terenów wokół wiosek przyszło wielu. Akcja zainspirowana została przez Gminę Niechlów, do niej przyłączyły się sołectwa gminy Niechlów, Firma Oponeo, Recykl Grupa s.a., GOK Niechlów, Spółka Komunalna Wschowa, Koła Łowieckie: Kaczor i Bażant oraz nasze nadleśnictwo.

Zużyte opony, wersalki, czy zderzaki samochodowe - to nie powinno znajdować się w lesie !!! Przy tak dużej ilości osób najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo, dlatego na samym początku pan Marcin Mielczarek przeprowadził instruktaż udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – powiedziała Barbara Chrystman-Kurzawa rzecznik prasowy nadleśnictwa. Na szczęście nie było potrzeby korzystania z tej wiedzy, akcja przebiegała sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie - dodała.

Fot. B. Chrystman-Kurzawa. Fotografia przedstawia osobę udzielającą instruktażu z pierwszej pomocy

Zużyte opony, wersalki, czy zderzaki samochodowe - to nie powinno znajdować się w lesie. A jednak. Tylko z niewielkiego fragmentu lasu zebraliśmy takie skarby.

Fot. B. Chrystman-Kurzawa. Opony i inne śmieci zebrane podczas akcji sprzątania

Opony można zawieźć na PSZOK, miejsce takie wyznaczono w każdej gminie, mieszkańcy każdego roku mogą w taki sposób zdać 4 opony, nie trzeba wywozić ich do lasu. Więcej informacji o potrzebie prawidłowego utylizowania ogumienia można przeczytać na stronie https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling pomysłodawcy akcji #KręciNasRecykling.

Odpady wielkogabarytowe także są okresowo zbierane przez gminę, wystarczy je wystawić w przededniu terminu wywozu przed dom. No właśnie ... tylko wystarczy ..., niestety nie wszyscy to rozumieją, być może nie wszyscy o tym wiedzą.

Dobrze, że w akcji uczestniczyły dzieci z rodzicami i młodzież – w młodym, wyedukowanym pokoleniu cała nadzieja na to, że społeczeństwo w końcu nauczy się czystości i porządku.

Fot. D. Kucharski. Ludzie sprzątający las.

Dziękuję wszystkim, którzy przepiękny sobotni poranek przyszli zrobić dla przyrody coś dobrego. Dziękujemy każdemu z osobna oraz wszystkim razem za sprawnie przeprowadzoną akcję sprzątania świata.

Fot. W Schecka. Uczestnicy akcji sprzątania Gminy Niechlów

Zebraliśmy rekordową ilość śmieci, co niestety nie jest powodem do dumy. Żywimy jednak nadzieję, że podczas przyszłorocznej akcji więcej czasu spędzimy na przemierzaniu lasu w poszukiwaniu śmieci, a nie na ich wyciąganiu z przydrożnych zakrzaczeń, czy leśnych zagajników. Mamy nadzieję, że świadomość społeczeństwa wzrośnie na tyle, że zużyte opony nie będą bezmyślnie lądować w lesie, a wyeksploatowane meble, czy odpady po remoncie mieszkania zostaną wywiezione na PSZOK zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.