Asset Publisher
Młodnik 2016
Pod takim kryptonimem odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze służb ratowniczych powiatów górowskiego i wołowskiego.
Część teoretyczna ćwiczeń odbyła się 26. września w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Górze, gdzie dowódcy zmian, sekcji i zastępów straży pożarnych zapoznali się z technologią gaszenia pożarów lasu, planowaniem sił i środków przy użyciu aplikacji „Model pożaru lasu" opracowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa oraz z przepisami BHP obowiązującymi podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Uczestnicy wysłuchali także opracowania dot. zabezpieczenia przeciwpożarowego terenów leśnych naszego nadleśnictwa.
Część praktyczna ćwiczeń odbyła się dwa dni później na terenie leśnictwa Jemielno. Polegała ona ugaszeniu pozorowanego pożaru 17-letniego młodnika sosnowego oraz udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej, która doznała urazu w czasie ścinki drzewa.
Scenariusz:
1030 – podpalacz podrzuca ogień, po 7 minutach dostrzegalnie nadleśnictwa (wieża Ryczeń i wieża Siciny) informują punkt alarmowo-dyspozycyjny (PAD) nadleśnictwa o wydobywającym się z lasu dymie pod miejscowością Smolne. Dyspozytor PAD natychmiast alarmuje SK KP PSP w Górze, powiadamia leśniczego Leśnictwa Jemielno oraz wysyła do pożaru samochód patrolowo-gaśniczy nadleśnictwa. 12 minut później, z uwagi na wielkość pożaru na miejsce zostaje wezwany samolot. Pojawia się także samochód patrolowo-gaśniczy nadleśnictwa oraz pierwsze jednostki straży pożarnych. Wszyscy przystępują do gaszenia. Pół godziny później na miejsce pożaru docierają inne jednostki straży pożarnych z powiatu wołowskiego oraz pluton kompanii gaśniczej z terenu powiatu głogowskiego. 10 minut później samolot gaśniczy Dromader dokonuje zrzutu środków gaśniczych na centrum pożaru, a 40 minut później pożar zostaje ugaszony, po czym służby przystępują do dogaszania i zabezpieczenia pożarzyska. Pieczę nad pożarzyskiem przejmują pracownicy nadleśnictwa. Pożar od momentu powstania do ugaszenia trwał 90 minut. W tym czasie całkowitemu spaleniu uległ młodnik sosnowy na powierzchni 7,92 ha.
Na potrzebę ugaszenia pożaru lasu opracowano szczegółowy scenariusz wydarzeń i działań, który ujęto w „Planie przebiegu ćwiczeń" wg teoretycznych założeń, które sporządzono przy użyciu aplikacji „Model pożaru lasu".
W ćwiczeniach brało udział łącznie około 150 osób, w tym około 110 strażaków zgrupowanych w 23 jednostkach (zastępach) Straży Pożarnej, pracownicy Nadleśnictwa, Zakładów Usług Leśnych przedstawiciele Policji, Pogotowia Ratunkowego oraz powiatowych i gminnych władz samorządowych.
Podstawowe cele ćwiczeń zostały osiągnięte. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie pozwolą skuteczniej działać w sytuacji prawdziwego zagrożenia ze strony żywiołu.
Wszystkim uczestnikom ćwiczeń dziękujemy.
Darz Bór.