Asset Publisher Asset Publisher

Czym skorupka za młodu nasiąknie ...

26.04.2024 r. odbyła się akcja sadzenia lasu zorganizowana wspólnie z LOP przy Zespole Szkół w Górze

Młodzież z Zespołu Szkół im. S. Kaliskiego w Górze zawsze chętnie bierze udział w akcjach organizowanych przez nadleśnictwo.

Również i tym razem mogliśmy na nich liczyć. W piątek 26.04.2024 r. na terenie leśnictwa Zawieścice, tuż przy ścieżce "Dziczek" trzeba było posadzić sadzonki dębu na świeżo założonej uprawie. Wcześniej rósł tu las, który głównie składał się z jesionów i olsz. Niestety jesiony to drzewa, które z powodu nękającej je choroby, na którą nie ma lekarstwa, zamierają i od kilkudziesięciu lat jesiony sukcesywnie usychały tworząc co raz to większe wolne przestrzenie, natomiast rosnące pomiędzy jesionami olsze osiągnęły już wiek rębności i nadszedł czas na ich wycięcie. Drzewa usunięto rębnią III gniazdową, co to znaczy?

Z uwagi na zasobność gleby powierzchnię dotychczas jensionowo-olchową przebudowujemy sadząc m.in. dęba i graba.To znaczy, że wycina się kilkunastoarowe gniazda pozostawiając duże drzewa na powierzchni między gniazdami. Dzięki temu skutecznie możemy odnowić powierzchnię gatunkami drzew, które w początkowej fazie wzrostu nie znoszą nasłonecznienia, a lubią boczne ocienienie dużych drzew.

Na dwóch gniazdach o łącznej powierzchni 1,3 ha do posadzenia było 1.100 szt. dęba z zakrytym systemem korzeniowym, czyli z tzw. bryłką. Sadzonki takie sadzi się pod kosztur, a nie szpadlem. Kosztur jest to specjalnie wyprofilowane urządzenie, które zanurzone w glebie wycina otwór idealnie pasujący pod bryłkę korzeniową sadzonki.

Fot. B. Chrystman-Kurzawa. Fotografia przedstawia sadzenie dęba koszturem

W otwór taki wkłada się sadzonkę.

Fot. B. Chrystman-Kurzawa. Fotografia przedstawia sadzenie dęba koszturem

Następnie należy mocno przydeptać glebę wokół sadzonki, aby ta "twardo" siedziała w ziemi.

Fot. B. Chrystman-Kurzawa. Fotografia przedstawia sadzenie dęba koszturem

Najlepszym miesiącem do sadzenia drzew jest marzec i kwiecień. W maju nie powinno się już sadzić sadzonek ponieważ dni są cieplejsze, a czasem nawet upalne, a deszczu czasem bardzo mało, w takich warunkach posadzone rośliny mogą uschnąć.

Sprytna młodzież bardzo szybko zaprzyjaźniła się z nowym narzędziem pracy i sadzonki w mig zostały posadzone. 

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy.

Już teraz jesteśmy umówieni na kolejną akcję sadzenia, która odbędzie się jesienią.

 

Darz Bór.