Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII Konkurs Prac Pielęgnacyjnych

XIII Konkurs Prac Pielęgnacyjnych

W tegorocznym XIII Konkursie Prac Pielęgnacyjnych, który odbył się 21-23 maja na terenie nadleśnictwa Góra Śląska brała udział reprezentacja każdego z 25 nadleśnictw.

W regulaminie konkursu znalazły się następujące konkurencje:
KONKURENCJA I -  CZYSZCZENIA WCZESNE. Celem było wykazanie się znajomością zasad wykonywania zabiegu czyszczeń wczesnych. Zawodnik musiał potwierdzić umiejętność kształtowania „szkieletu" przyszłego  drzewostanu.
KONKURENCJA II - CZYSZCZENIA PÓŹNE. W tej konkurencji leśniczy musiał wykazać się wiedzą w zakresie zasad wykonywania zabiegu hodowlanego jakim jest czyszczenie późne natomiast operator– precyzją przeprowadzenia ścinki przy użyciu kosy mechanicznej.
KONKURENCJA III - TRZEBIEŻ WCZESNA I PODKRZESYWANIE DRZEW. Konkurencja ta obejmowała wyznaczanie drzew dorodnych w drzewostanie II klasy wieku na powierzchni 5 – 8 arowej, podkrzesanie ich do wysokości 4-5 m. Po wyznaczeniu drzew dorodnych należało oznaczyć drzewa do usunięcia.
KONKURENCJA IV - TEST WIEDZY LEŚNEJ DLA LEŚNICZYCH. Test obejmował 20 pytań problemowych z zakresu hodowli lasu.
KONKURENCJA V - SPRAWDZIAN SPRAWNOŚCI OPERATORA KOSY MECHANICZNEJ. Konkurencja składała się z trzech części:
1. Precyzji obalania,
2. Obalania przez wykonanie dwóch cięć,
3. Ścinki na czas z uwzględnieniem dokładności cięcia.
Konkurencja miała na celu sprawdzenie umiejętności operatora kosy mechanicznej, jego świadomości, co do wykorzystania w trakcie ścinki odpowiedniej części tarczy i opanowania techniki pracy tym narzędziem.

Przeprowadzony konkurs był nie tylko współzawodnictwem drużyn, ale również okazją do spotkania, na co dzień pracujących w różnych nadleśnictwach pracowników, wspaniałą formą szkolenia oraz wymianą doświadczeń.
Po podliczeniu punktów w poszczególnych konkurencjach wyłoniono najlepszych zawodników tegorocznych hodowlanych zmagań. Punktacja była bardzo wyrównana, a o miejscu na podium decydowała wyższa punktacja uzyskana w konkurencji I lub II.
Najlepszym okazał się zespół z Nadleśnictwa Jarocin w składzie: Hubert Czerniejewski i Łukasz Jaworski, zdobywając 135 pkt. II miejsce zajęło Nadleśnictwo Turek uzyskując tyle samo punktów, III miejsce - Nadleśnictwo Syców – z liczbą 134 pkt., IV miejsce - Nadleśnictwo Gniezno – z tą samą punktacją, V miejsce – zajęli gospodarze  - zdobywając 132 pkt.
Konkurs przebiegał w atmosferze zdrowego współzawodnictwa pod okiem głównego sędziego konkursu - Jędrzeja Szyguły.