Aktualności
Wspólnie dla wiekopolskiej wsi
Cykl spotkań dla rolników i mieszkańców wsi o tematyce poświęconej aktualnym problemom pracy na wsi
Już po raz czwarty, pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego, odbyły się spotkania z rolnikami i osobami zainteresowanymi aktualnymi problemami polskiej wsi.
Wspólnie z Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spotkania organizował: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza w Poznaniu, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu, przedsiębiorstwo Elewarr oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.
W ramach tegorocznej edycji omówiono następujące tematy:
- Harmonogram naboru wniosków PROW 2014-2020 na rok 2020.Wsparcie dla hodowców krów i świń.
- Działania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w 2020 roku.
- Zmiany w obszarze świadczeń. Prewencja i rehabilitacja rolników w KRUS.
- Innowacje w doradztwie rolniczym.
- Afrykański pomór świń i grypa ptaków – realne zagrożenia dla rolnictwa Wielkopolski.
- Chroniąc rośliny, chronisz życie – rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.
- Zagrożenia pożarowe w gospodarstwach rolnych. Bezpieczeństwo pożarowew gospodarstwach rolnych i podczas prac polowych.
- Na styku lasu i pola – wybrane problemy rolników i leśników.
- Sytuacja dzika w Wielkopolsce.
- Badania gleb dla potrzeb doradztwa rolniczego oraz stan kwasowości gleb w województwie wielkopolskim.
- ELEWARR jako państwowa firma z tradycjami w służbie dla polskiego rolnictwa.
Spotkania odbyły się w dziewięciu subregionach województwa wielkopolskiego. Spotkanie dla powiatu gostyńskiego, rawickiego, leszczyńskiego i kościańskiego odbyło się 5 marca w Zespole Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu. Składało się z trzech bloków tematycznych, po których był czas na panel dyskusyjny. W obrębie sali zlokalizowane były punkty informacyjne, gdzie na zainteresowanych czekali eksperci z poszczególnych instytucji. Wśród nich byliśmy także my - leśnicy. Głównym tematem, który bezpośrednio dotyczy leśników i rolników, był Afrykański Pomór Świń (ASF) oraz inne problemy, które pojawiają się na styku lasu i pola.