Aktualności
Szlakiem zabytków, legend i piękna natury
Czym nas inspiruje Ziemia Górowska? Co możemy pokazać mieszkańcom, czym zachwycić turystów? Tematy te były myślą przewodnią VI Konferencji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze, na której mogliśmy pochwalić się perełkami ukrytymi w lesie.
Uczestnicy konferencji spotkali się przy średniowiecznej górowskiej studni, która kryje w sobie legendę z tragicznym zakończeniem. Opowieść dotyczy ostatniego w księstwie głogowskim procesu o czary, o które posądzono grabarza Henniga i jego żonę. Więcej informacji na temat tej legendy znajduje się na stronie Góra Nasze Miasto.
Prowadząca wykład p. Elżbieta Maćkowska, odwołując się do przekazów źródłowych, przybliżyła także historię innych zabytków Góry, w tym m.in. wieży głogowskiej, która po renowacji udostępniona jest do zwiedzania.
Nie zabrakło elementów historii naszego nadleśnictwa i informacji o perełkach ukrytych głęboko w lesieW kolejnej części konferencji przyszedł czas na nasz wykład o ciekawostkach przyrodniczych lasów ziemi górowskiej. Nie zabrakło także elementów historii naszego nadleśnictwa i informacji o perełkach ukrytych głęboko w lesie, które niejednokrotnie kryją w sobie ciekawe i warte odkrywania tajemnice.
Na zakończenie konferencji uczestnicy tworzyli, pod kierunkiem konsultantki edukacji artystycznej p. Grażyny Onichimowskiej, kompozycje: „Jesienne obrazy z darów natury”.
Konferencja upłynęła w twórczej atmosferze. Dzięki takim spotkaniom nauczyciele i lokalni przewodnicy, wzbogaceni o ciekawe fakty dotyczące ziemi górowskiej, będą mogli przekazywać tę wiedzę dalej: uczniom, mieszkańcom, czy turystom, zachęcając w ten sposób turystów do zwiedzania, a mieszkańców do spojrzenia z innej perspektywy na zabytki, obok których codziennie przechodzą, nie zdając sobie sprawy z ich wartości historycznej.