Aktualności Aktualności

Stop wypalaniu traw - ziemia jest tylko jedna

Mała wyobraźnia może być przyczyną dużego pożaru. Zachowaj ostrożność. Nie wypalaj traw

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, dla nas leśników to także dzień rozpoczęcia działań akcji bezpośredniej ochrony przeciwpożarowej lasów. W tym dniu uruchomiliśmy dyżury przeciwpożarowe na obu wieżach oraz w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym nadleśnictwa.

Od marca do października w dni, w których występuje zagrożenie pożarowe działa przy nadleśnictwie punkt alarmowo dyspozycyjny oraz na dostrzegalniach przeciwpożarowych pracują obserwatorzyOd marca do października w dni, w których występuje zagrożenie pożarowe działa przy nadleśnictwie punkt alarmowo dyspozycyjny oraz na dostrzegalniach przeciwpożarowych pracują obserwatorzy. Zadaniem punktu przy nadleśnictwie jest monitorowanie zagrożenia pożarowego, przyjmowanie wszystkich informacji o zdarzeniach, lokalizowanie pożarów, kierowanie własnych sił i środków oraz powiadamianie straży pożarnej.

Pożar zawsze jest realnym zagrożeniem dla lasu, a utrzymująca się od paru dni słoneczna i wietrzna pogoda zwiększa podatność ściółki leśnej na działanie ognia. Również działalność człowieka, a w szczególności uporczywe wypalanie traw na przełomie zimy i wiosny stanowi rzeczywiste zagrożenie dla lasów.

Niestety od początku roku do 17.03.2022 r. na terenie kraju strażacy interweniowali aż 9.635 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województwa dolnośląskiego 1.422. W wymienionych pożarach zginęły już 3 osoby, a 22 zostały ranne. Niechlubną statystykę pożarów można śledzić na stronie Państwowej Straży Pożarnej.

Podsumowując, zanim zdecydujesz się na użycie ognia w lesie lub jego pobliżu, pamiętaj o następujących zasadach:

- ognisko można rozpalić wyłącznie w miejscach specjalnie wyznaczonych do tego celu. Jest ono wówczas zabezpieczone przed niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się ognia,

- nie można posługiwać się ogniem w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu,

- zabronione jest wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,

- zabronione jest korzystanie z otwartego płomienia,

- należy przestrzegać czasowych zakazów wstępu do lasu, które mogą być wprowadzane m.in. w przypadku długo utrzymującego najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego. Aktualne zagrożenie pożarowe można sprawdzić na stronie stacji meteorologicznej lasów.

Jeśli zauważyłeś pożar, niezwłocznie poinformuj Straż Pożarną tel. 998, 112 lub nadleśnictwo, czyli punkt alarmowo dyspozycyjny (PAD), w godzinach trwania dyżuru przeciwpożarowego pod numerem telefonu 65 544 11 59.