Aktualności
Rykowisko
Każdego roku we wrześniu w lesie odbywa się przepiękne widowisko ściśle związane z okresem godowym jeleni
Rykowisko, czyli okres godowy jeleni rozpoczyna się w połowie września, chociaż niejednokrotnie odgłosy ryczących jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Termin rozpoczęcia godów uzależniony jest zarówno od lokalnych populacji, jak i panujących warunków pogodowych.
podczas rykowiska samce jeleni – byki – wydają głośne odgłosy, których celem jest zwabienie partnerek, odstraszenie konkurenta lub wyzwanie rywala do walkiRyk jeleni można usłyszeć z odległości nawet kilku kilometrów.
Najbardziej ceniony, w hierarchii rykowiska, jest byk stadny, który z wielkim zaangażowaniem broni swoich samic - łań. Donośnym głosem daje do zrozumienia konkurentom, że nie ma ochoty rezygnować ze swojej pozycji w stadzie. Wśród pozostałych byków nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą zawalczyć o względy łań. Dlatego między samcami niejednokrotnie dochodzi do walki. Byki splatają się swoimi porożami i z ogromną siłą próbują wykręcić głowę rywala. Ten, który zwycięży przejmuje gromadę łań, zaś przegrany musi pogodzić się z poniesioną porażką.
Okres godowy jeleni trwa ok. 4 tygodni. Dla byków jest to bardzo intensywny i wyczerpujący czas, podczas którego mogą stracić nawet do 30 % swojej masy ciała.
Po zakończonym rykowisku droga samic i samców ponownie się rozchodzi. Byki udają się do swoich ostoi, gdzie regenerują utracone siły, by później połączyć się w stada, nazywane chmarami. Z kolei zapłodnione łanie tworzą swoje grupy i oczekują na potomstwo, które przychodzi na świat po ok. 230 dniach ciąży.
Charakterystyczną cechą jelenia szlachetnego jest poroże. Występuje ono tylko u samców. Co roku, na przełomie lutego i marca, jest ono zrzucane. W jego miejsce, z początkiem wiosny zaczyna wyrastać nowe, większe. To właśnie ono czyni jelenia bardzo mistycznym zwierzęciem, które nie bez powodu nazywane jest leśnym królem.
Należy podkrełić, że poroże i rogi to nie to samo!
Rogi występują np. u żubra i są twardymi wytworami skóry właściwej, są puste w środku, co roku przyrastają, ale nigdy samoistnie nie odpadają. Rogi posiadają zarówno samce, jak i samice.
Poroże natomiast to twór kostny, wyrastający z kości czołowej. Poroże to domena samców, jest pełne w środku i co roku zrzucane. W jego miejsce wyrasta nowe, bujniejsze. Dzięki temu, zarówno po wielkości poroża jak i ilości jego rozwidleń, można szacunkowo określić wiek byka.