Aktualności Aktualności

Mundurowe zmagania z leśnym akcentem

Sprawność fizyczna, strategiczne myślenie, celne oko i... solidna dawka wiedzy przyrodniczej! W środę, 27 maja 2026 roku, Strzelnica Myśliwska w Górze stała się areną zaciętych zmagań podczas Manewrów Służb Mundurowych

XIV edycja Manewrów Służb Mundurowych zorganizowanych przez Hufiec Pracy w Górze zgromadziła 13 drużyn gotowych sprawdzić swoją sprawność, wiedzę oraz umiejętności taktyczne. W gronie współorganizatorów tego wyjątkowego wydarzenia nie mogło zabraknąć Nadleśnictwa Góra Śląska. Nasza Straż Leśna była odpowiedzialna za jedną z konkurencji.

Leśne wyzwania i mundurowy sprawdzian

Uczestnicy manewrów – podzieleni na kategorie ósmoklasistów oraz uczestników OHP – musieli zmierzyć się z aż 11 zróżnicowanymi konkurencjami. Organizatorzy postawili przed młodzieżą zadania odzwierciedlające realne sytuacje, z jakimi mundurowi spotykają się w codziennej służbie. Wymagały one nie tylko doskonałej kondycji, ale też świetnej komunikacji i błyskawicznego podejmowania decyzji.

Zawodnicy rzucali granatem, pokonywali tory przeszkód (w tym wymagający tor policyjny), rozstawiali namiot w punkcie logistycznym, strzelali z broni KBKS oraz budowali stanowiska strzeleckie. Nie zabrakło też zadań z zakresu pierwszej pomocy i konkurencji strażackich.

W tym wymagającym wieloboju niezwykle ważny punkt stanowiła konkurencja przygotowana przez naszą Straż Leśną – test wiedzy z zakresu edukacji leśnej. Młodzi adepci sztuki mundurowej musieli wykazać się tu bystrym umysłem i znajomością zagadnień przyrodniczych. W tej "zielonej" dyscyplinie bezkonkurencyjne okazały się:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Górze (w kategorii szkół podstawowych),

  • Hufiec Pracy w Górze (w kategorii OHP).

Gratulujemy leśnej wiedzy!

Wyniki końcowe i wielkie brawa dla zwycięzców

Po podliczeniu punktów z rąk komisji sędziowskiej oraz zaproszonych gości – w tym Komendanta DWK OHP we Wrocławiu pana Pawła Koślacza oraz Starosty Górowskiego pana Kazimierza Boguckiego – laureaci odebrali zasłużone laury.

Współpraca i integracja ponad wszystkim

Choć pucharom i medalom towarzyszyły ogromne emocje, głównym celem Manewrów była integracja, wymiana doświadczeń oraz budowanie ducha współpracy między formacjami. Bezpieczeństwo mieszkańców zależy od naszej wspólnej gotowości do działania, a regularne, wspólne ćwiczenia to najlepsza droga do tego celu.