Lista aktualności Lista aktualności

Leśne oznaki wiosny

Przyroda w tym roku wcale nie czeka na astronomiczną wiosnę.

Zwiastuny wiosny zaobserwowane w lesie to:

Wawrzynek wilczełyko (łac. Daphne mezereum) krzew, który występuje w całej Polsce, ale jest rośliną rzadką i pod ochroną. Kwitnie przed wypuszczeniem liści najczęściej w marcu i kwietniu, czasem w lutym, a w tym roku już pod koniec stycznia można było podziwiać jej piękne, delikatne kwiatuszki. Cała roślina jest silnie trująca.

Śnieżyczka przebiśnieg (łac. Galanthus nivalis) to biało kwitnąca roślina cebulowa o kwiatach pełnych. Świetnie czuje się pod drzewami zrzucającymi liście na zimę. Roślina na stanowisku naturalnym objęta jest ochroną częściową, co oznacza, że nie wolno zrywać kwitnących roślin napotkanych w lesie.

Leszczyna pospolita (łac. Corylus avellana). Kwitnie od lutego do marca, czasem przy mroźnej zimie do kwietnia. Kwiaty męskie wytwarzane są późnym latem lub jesienią i przybierają formę charakterystycznych kotków, z których na przedwiośniu wysypuje się pyłek. Kwiaty żeńskie rozwijają się w pąkach i w czasie kwitnienia widoczne są jedynie ich czerwone znamiona. Owocem są pyszne orzechy, rozwijające się z kwiatów żeńskich, dojrzewające jesienią.