Aktualności
Czy zimorodek rodzi się zimą?
Zapewne niejeden zadawał sobie kiedyś takie pytanie. Czy to prawda i skąd taka osobliwa nazwa? Na to i inne wasze pytania - odpowiadamy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu p. Michała Ciesielskiego, który godzinami w bezruchu, zanurzony w wodach Baryczy, na terenie naszego nadleśnictwa, czekał na najlepsze ujęcia zimorodka w naturze.
Kiedy nadchodzi czas godów samce zaczynają uwodzić swoje wybranki przynosząc im prezenty w postaci ryb. Samce prężą się dostojnie, a samice zalotnie domagają się kolejnych podarunków.
W okresie V-VII samica składa 6-7 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 19-21 dni. Zimorodki potrafią prowadzić dwa lęgi jednocześnie! Gdy młode z pierwszego lęgu są już wystarczająco duże, samiczka zasiedla kolejną norę, a samiec w tym czasie donosi pokarm zarówno młodym z pierwszego lęgu jak i samiczce wysiadującej kolejne jaja.
W czasie karmienia, pisklęta wewnątrz komory lęgowej ustawiają się „w kolejkę”, te które otrzymało rybkę przesuwa się w głąb komory, a do wylotu ustawia się kolejne. W ten sposób pożywienie otrzymują po równo wszystkie pisklęta.
Zimorodki to jednak indywidualiści i poza sezonem lęgowym nie są towarzyscy. Nie lubią dzielić się z innymi swoim łowiskiem i bronią go zacięcie. W końcu ryba nie zawsze bierze.
Część populacji zimorodków zimuje w Polsce. Są to w większości osobniki dorosłe, które zimą spotkać można nad niezamarzniętymi wodami. Młode, zwłaszcza ze wschodnich zakątków kraju przemieszczają się w cieplejsze rejony na południe i zachód Europy. Zimorodek to wyjątek, gdyż pozostałe gatunki z rzędu kraskowatych, a więc żołna, kraska i dudek odlatują na zimowiska do ciepłych krajów.
Szacuje się, że w Polsce żyje 2,5 – 6 tysięcy par zimorodków, a średnia długość ich życia wynosi 7 lat.