Aktualności Aktualności

Brudnica mniszka (Lymantria monacha)

Jednym z ważniejszych szkodników pierwotnych sosny jest z wyglądu sympatyczny i niepozorny motyl.

Ten szary, o zmiennym ubarwieniu motyl, jest bardzo groźnym szkodnikiem królowej naszych polskich lasów - sosny. Żyje krótko, zwykle do 14 dni. W tym krótkim czasie każda samica składa nawet do 200 jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy, niszczące igły drzew.masowe pojawy tego groźnego motyla, zwane gradacjami, nękały Polskę w latach 60, 70 oraz 80 XX wieku. Szkody wyrządzane przez żarłoczne larwy brudnicy, zjadające igły głównie sosen, notowano wówczas w milonach hektarów lasów.

 

Stąd latem wiele czasu poświęcamy na obserwowanie tych owadów, aby nie przeoczyć gwałtownego wzrostu ich populacji. Do ustalenia daty największej liczby motyli, czyli kulminacji rójki brudnicy, służą nam plastikowe pułapki w kształcie lejka, gdzie pomiędzy skrzyżowanymi skrzydełkami umieszczamy czerwoną gumkę, która jest feromonem. Feromon wydziela zapach samicy zwabiając do pułapki samce, które wpadają do foliowego worka, pod spodem lejka. Dwa razy w tygodniu liczymy ilość złowionych owadów. Czasem gnieździ się tam nawet kilkaset sztuk.

Jeżeli znajdziesz taką pułapkę - nie niszcz jej!

Pułapka na brudnicę mniszkę. Fot. B. Chrystman-Kurzawa

Niestety, często się zdarza, że pułapki są, przez turystów, niszczone. Utrudnia to wówczas porównywanie wyników i właściwą ocenę zagrożenia naszego lasu. Szczególnie często giną foliowe worki, będące częścią pułapek, zabierane zapewne przez przypadkowych grzybiarzy. Zdecydowanie nie jest to dobry pomysł, ponieważ nie dość, że pułapka jest niekompletna i utrudnia nam to bieżącą ocenę ilości motyli, to do tego worek zabrany przez przypadkowego grzybiarza powoduje, że zebrane do niego grzyby są niewłaściwie przechowywane, co może prowadzić nie tylko do utraty ich walorów smakowych, ale także do zatrucia po spożyciu potrawy z nich ugotowanej.

Więcej informacji o tym owadzie znajdziesz w Encyklopedii Leśnej.